×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار تصادفی

امروز : شنبه, ۲۷ دی , ۱۳۹۹
در شب ناآرام بغداد چه گذشت

عصر کرمانشاه : تقابل آشکار «الکاظمی» با «حشد» نشان داد آمریکایی ها این بار با اهرم نیروهای مبارزه با تروریسم به دنبال اجرای سناریوی حذف سازمان بسیج مردمی و قطع جاده راهبردی «تهران – مدیترانه» هستند.

سرویس جهان مشرق – ساعت پایانی پنج شنبه شب (ششم تیرماه) گروهی مشترک از نیروهای مبارزه با تروریسم عراق و نظامیان تروریست آمریکایی با دستور و هماهنگی نخست وزیر (مصطفی الکاظمی) به مقر تیپ ۴۵ بسیج مردمی (کتائب حزب الله) در منطقه «آلبوعیثه» از توابع بخش «الدوره» در جنوب بغداد و ۱۶ کیلومتری فرودگاه بین المللی، هجوم آوردند و شماری از رزمندگان را دستگیر کردند.

نیروهای بسیج مردمی که از چند ماه قبل خود را برای خطرناک ترین سناریوها از جمله «کودتا» آماده کرده بودند پس از دستگیری رزمندگان کتائب حزب الله به سرعت وارد میدان شدند و با قدرت نمایی و محاصره مقر سازمان مبارزه با تروریسم در منطقه حفاظت شده سبز بغداد (محل مراکز حساس دولتی و سفارتخانه ها) به آمریکایی ها و نیروهای نزدیک به آنان فهماندند چه کسی حرف اول و آخر را در پایتخت می زند.

پس از اولتیماتوم نیروهای بسیج مردمی و آماده باش سراسری برای حمله به آمریکایی ها در بغداد و حضور فرمانده‌هان بسیج مردمی و چهره های سیاسی در مقر نخست وزیری، الکاظمی از تصمیم خود عقب نشینی کرد و دستور آزادی فوری رزمندگان بازداشت شده بسیج مردمی را صادر کرد و البته این موضوعی بود که رسانه های محور غربی – عبری – عربی از جمله شبکه بی‌بی‌سی فارسی با وقاحت سانسور کردند و فقط نیمی از اتفاقات پنج شنبه شب را آن طور که دوست داشتند به مخاطبان شان القا کردند که یک رسوایی بزرگ برای این شبکه‌ها محسوب می‌شود.
نماز رزمندگان بسیج مردمی پس از آزادی در منطقه سبز بغداد
از سویی دیگر، شب گذشته هادی العامری و نائب رئیس سازمان بسیج مردمی به همراه شماری دیگر برای آزادی رزمندگان در مقر نخست وزیری حاضر شدند و بدون شک برخلاف آنچه که برخی رسانه ها وساطت خوانده اند، گفت وگوی های صریحی در این جلسه مطرح شده که «الکاظمی» مجبور شده حتی عذرخواهی کند.
برخی منابع عراقی اعلام کرده اند، الکاظمی و نیروهایش به همراه آمریکایی ها تصور می کردند به دلیل انجام عملیات بسیج مردمی در استان های مرکزی و غربی علیه عناصر مخفی داعش، بغداد تا حدود زیادی از وجود نیروهای بسیج مردمی خالی است و تصمیم برای بازداشت رزمندگان کتائب حزب الله را عملی کردند اما با حضور قدرتمند نیروهای بسیج مردمی در خیابان ها و منطقه سبز غافلگیر شدند و در نهایت از موضع خود عقب نشینی کردند.
به گزارش مشرق، شماری از گروه های ضد جبهه مقاومت در عراق مدعی شده اند عملیات نیروهای مبارزه با تروریسم که با نظارت و پشتیبانی آمریکایی ها انجام شده در واکنش به تلاش نیروهای تیپ ۴۵ بسیج مردمی برای شلیک موشک به مواضع آمریکایی ها در بغداد صورت گرفته و این در حالی است که براساس اطلاعات به دست آمده رزمندگان در مقر خود در حال استراحت بودند.
تحلیلگران و کارشناسان سیاسی عراقی معتقد هستند الکاظمی با ماجراجویی های پنج شنبه شب در واقع نقاب از چهره اصلی خود برداشت و نشان داد ادامه دهنده فتنه چند ماهه آمریکایی ها برای ایجاد اختلاف و درگیری میان نیروهای مسلح عراق است.
شخصیت های رسانه ای و سیاسی عراق حذف رزمندگان سازمان بسیج مردمی و تضعیف سایر نیروهای مسلح را هدف مشترک الکاظمی و آمریکایی ها برای قبضه قدرت و اشغالگری در عراق خوانده اند و تاکید کرده اند نخست وزیر با مجوز به نیروهای ویژه امنیتی و تروریست های آمریکایی دشمنی خود را با بسیج مردمی آشکار و ثابت کرد دستگاه مبارزه با تروریسم عراق به صورت مستقیم زیر نظر آمریکایی ها مدیریت، فرماندهی و هدایت می‌شود.
انتقاد تند و تیز تحلیلگران سیاسی و فعالان رسانه ای عراق به الکاظمی و رئیس دستگاه مبارزه با تروریسم برای همکاری با آمریکایی ها و ایجاد درگیری و فتنه انگیری در حالی مطرح می شود که سرلشکر «عبدالوهاب ساعدی» فرمانده نیروهای مبارزه با تروریسم اوایل پاییز سال گذشته نیز با کمک کاخ سفید در آستانه انجام «کودتا» علیه دولت بود اما عادل عبدالمهدی با کمک متحدانش توانست نخستین توطئه آشکار آمریکایی ها و نیروهای نزدیک به آنان در عراق را علیه دولت خود کشف و خنثی کند و الساعدی را هم برکنار و در وزارت دفاع منتظر خدمت درآورد؛ البته با نخست وزیری الکاظمی، الساعدی بار دیگر به قدرت بازگشت و دوباره بر صندلی ریاست این دستگاه تکیه زده است.
روند تحولات میدانی و حوادث پنج شنبه شب در مجموع نشان می دهد، نیروهای نزدیک به آمریکا در بغداد با دستور کاخ سفید به دنبال تحریک نیروهای سازمان بسیج مردمی هستند تا نقطه شروعی را برای ایجاد فتنه دوباره بیابند.
براساس اطلاعات به دست آمده، گروه های عراقی نزدیک به کاخ سفید درصدد هستند سناریوی خود را به بهانه برقرار کردن امنیت در بغداد و جلوگیری از حمله خمپاره ای به سفارت خانه آمریکا پیش ببرند و با متهم کردن نیروهای بسیج مردمی، تنش ها را افزایش دهند.
حمله به مقر بسیج مردمی و دسنگیری موقت شماری از رزمندگان اولین گام این گروه ها برای اجرای این طرح بود که تلاش می کنند دستگاه مبارزه با تروریسم و سازمان بسیج مردمی که هر دو جزء نیروهای مسلح عراق هستند را در مقابل هم قرار دهند و وارد درگیری کنند.
به گفته منابع میدانی، سناریوی حذف سازمان بسیج مردمی فقط به پایتخت عراق ختم نمی شود و صحبت های مطرح شده در خصوص ورود نیروهای مبارزه با تروریسم برای تعیین تکلیف کردن مناطق مرزی نشان می دهد آمریکایی ها برنامه های مشخص را برای ضربه زدن به مقاومت عراق پیش بینی کرده اند و مسئولیت کار را هم به سرلشکر عبدالوهاب ساعدی واگذار کرده اند.
در همین راستا نیز «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق اعلام کرده که ما نمی دانیم در مناطق مرزی چه می گذرد و سرنوشت میلیاردها دلار پول مبادله شده چه می شود و به همین بهانه به نیروهای مبارزه با تروریسم دستور داده مناطق مرزی را به کنترل دربیاورند و این مسئله نشان می دهد وی علاقه دارد در زمین آمریکایی ها بازی کند.

به گفته تحلیلگران و فعالان رسانه ای عراق هدف اصلی کاظمی و الساعدی شفاف سازی مسائل مالی و مبارز با فساد در مناطق مرزی نیست و در تلاش هستند نیروهای بسیج مردمی را این نقاط دور کنند و مناطق مرزی را در اختیار آمریکایی ها قرار دهند تا برنامه های خود را پیش ببرند.

یک منبع میدانی در گفت وگو با مشرق با بیان این که تقویت گروهک تروریستی داعش در مناطق مرزی فقط یکی از اهداف آمریکایی ها است، افزود: واشنگتن به شدت از راه اندازی جاده تهران – بغداد – دمشق – مدیترانه در هراس است و به هر شیوه ممکن تلاش می کند این مسیر را قطع کند.
این منبع میدانی با بیان این که گذرگاه مرزی «القائم – البوکمال» قلب جاده مهم و راهبردی «تهران – مدیترانه» است، گفت: در حال حاضر این گذرگاه استراتژیک در کنترل نیروهای «کتائب حزب الله و کتائب امام علی (ع) » است و همین مسئله آمریکایی را به وحشت انداخته است.
به گزارش مشرق، آمریکایی ها و صهیونیست ها تاکنون چندین مرتبه مقرهای نیروهای مقاومت عراق را در گذرگاه مرزی القائم و مناطق حومه هدف قرار داده اند که البته این حملات نتیجه ای نداشته و رزمندگان بسیج مردمی با ساخت پایگاه های جدید، قدرت خود را در گذرگاه مرزی «القائم – البوکمال» تثبیت کردند و همین مسئله باعث شد آمریکایی ها برای تغییر معادلات این بار سناریوی ورود نیروهای مبارزه با تروریسم عراق را به مناطق مرزی کلید بزنند چرا که می دانند نتایج راه اندازی جاده تهران – مدیترانه فقط به غرب آسیا خلاصه نمی شود و می تواند جهان را تحت تاثیر قرار دهد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.