×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار تصادفی

امروز : سه شنبه, ۴ آذر , ۱۳۹۹
عماد نقطه‌زن  تیر بار کوشکی

عصر نیوز :سپاه پاسداران با رونمایی از دستاورد جدید خود که با نام “تیربار موشکی” مشهور شد، گامهای مهمی برای ارتقاء توان عملیاتی موشکهای دوربرد و بالستیک ایرانی برداشته که نمونه آن در جهان کمتر مشاهده شده است.

عصر کرمانشاه به مشرق، سرعت پاسخگویی و واکنش به دشمن یکی از مسائل مهم و حساس در مباحث نظامی است که شاید به قدمت تاریخ جنگ ها باشد. به طور کلی هر طرف که بتواند اصطلاحا نرخ آتش بیشتری را در طول نبرد حفظ کند، دست برتری علیه هدف داشته و می تواند در نهایت نتیجه درگیری را به نفع خود تغییر دهد. همین تفکر در اصل از ابتدا باعث توسعه سلاح های گلنگدنی به جای تفنگ های سر پر، تفنگ های نیمه اتوماتیک و در نهایت سلاح های با توان شلیک رگبار شد.

این مسئله به سلاح های انفرادی محدود نشده و در همه بخش های نظامی سعی شده روش های مختلفی برای افزایش نرخ آتش به انجام برسد؛ از افزایش سرعت مکانیزم بارگذاری در سیستم های توپخانه ای تا هواپیماهای رزمی با قابلیت شلیک و هدایت همزمان چند موشک تا حتی زیردریایی هایی که می توانند به صورت هم زمان چندین اژدر را به سمت هدف شلیک و هدایت کنند.
موشک های بالستیک مشخصا به عنوان یکی از بزرگترین پرتابه های نظامی عملیاتی حال حاضر جهان همیشه دارای چالش هایی برای بحث انتقال به محل پرتاب و آماده شدن برای شلیک بوده اند و زمان لازم برای انجام این فعالیت ها معمولا به عنوان یکی از نقاط منفی برای موشک های بالستیک به حساب می آمد. کم کم با توسعه موشک های سوخت جامد، توسعه حامل های با تحرک بالا و افزایش پروسه هدف دهی به موشک ها، بخش زیادی از این مشکلات حل شد.
در جمهوری اسلامی ایران، موشک به عنوان یک سلاح اصلی و بخش مهمی از توان بازدارندگی کشور محسوب می شود. در ایران، مسیر با موشک های اسکاد سوخت مایع در زمان جنگ تحمیلی آغاز شده و کم کم نسل جدید موشک های بالستیک با سوخت مایع، سپس پرتابگرهای جدید، موشک های سوخت جامد، افزایش دقت موشک ها، سیلوهای پرتاب گر زیرزمینی و شهرهای موشکی و … به وجود آمدند.
این مسئله در خصوص موشک های بالستیک خصوصا سوخت مایع می تواند به میزان قابل توجه و تاثیرگذاری در زمان صرفه جویی کند. برای توضیح بهتر این مسئله به این نکات توجه کنید: با رسیدن دستور برای حمله به یک هدف، سوخت گیری موشک های مایع آغاز می شود. موشک های سوخت مایع به نسبت موشک های سوخت جامد سرعت کمتری برای آماده شدن جهت پرتاب دارند و زمانی که سوخت گیری آنها انجام شود معمولا به دلیل حساسیت های موجود، حتما باید شلیک صورت بگیرد تا وارد پروسه تخلیه سوخت نشود.
در عین حال موشک های سوخت مایع وقتی در وضعیت انبارداری هستند نسبت به موشک های سوخت جامد از نظر عمر انبارداری و امنیت انبارداری در وضعیت بهتری هستند. حالا با اضافه شدن این قابلیت، بارگذاری موشک‌های سوخت مایع از نظر زمان پرتاب به عدد بهتری رسیده و یکی از بزرگترین معایب آنها حل می‌شود.
نکته مهم دوم اینکه اگر به تصاویر موجود دقت کنیم، مسیری که موشک های بالستیک آماده شده در حال عبور از آنها هستند اصولا برای حرکت افقی موشک ها طراحی نشده است. در این جا دو وضعیت پیش می آید، یا سپاه پاسداران اخیرا و پس از دست یافتن به دستاورد اخیر، اقدام به ایجاد مسیرهای جدید کرده یا اینکه دستاوردی که به نمایش درآمده اصولا یک حرکت عملیاتی شده در سالهای قبل بوده که تنها امروز زمان رسانه ای شدن آن فرا رسیده است.
نکته سوم در خصوص این دستاورد این مسئله است که با عملیاتی شدن موشک عماد در این وضعیت، تقریبا می‌توان با توجه به وزن بالا و اندازه بزرگ این موشک این گونه اعلام کرد که تمامی موشک های بالستیک ایرانی از این بعد در شهرهای موشکی مستقر و آماده عملیات شده اند
این موشک در حقیقت مدل ارتقاء یافته بر پایه خانواده شهاب بوده و با برد زیر ۱۰۰۰ کیلومتر بیشتر مخصوص حمله به پایگاه های نظامی نیروهای بیگانه در نزدیکی مرزهای کشور ما بودند. حالا با زیرزمینی شدن عماد شاهد این هستیم که یک موشک سوخت مایع جدید به جمع زیر زمینی پرتاب های ایرانی اضافه شده و حالا کل سوخت مایع های سپاه در فضای امن تر و البته با سرعتی بیشتر آماده شلیک می شوند.
آماده کردن موشک در فضای مستحکم شهرهای زیرزمینی و در عین حال افزایش سرعت بارگذاری با دستاورد جدید، دو مورد از مصائب سنتی موشکی‌های بالستیک یعنی در معرض خطر بودن در زمان سوخت‌گیری در فضای باز یا سالن‌های با حفاظت کم در برابر حملات هوایی و البته زمان بیشتر برای آمادگی برای پرتاب را حل می‌کند.
موشک عماد در حال آماده سازی برای نصب روی حامل ریلی در شهر موشکی
اما نکته چهارم و آخر در خصوص این ریل های حامل موشک که شاید از باقی نکته ها جالب تر باشد این که سپاه نه فقط یک حامل متحرک برای موشک های درون شهرهای زیرزمینی طراحی کرده بلکه به نظر میرسد لانچر موشک نیز متحرک شده و روی این ریل قرار گرفته است. .
این مسئله به این معنی است که موشک ها به محض رسیدن به محل پرتاب (که در شهرهای موشکی معمولا اتاقک هایی با یک سوراخ خروجی مخصوص حرکت موشک از درون آنها به بیرون است) نیاز به منتقل شدن روی پرتاب گر را نداشته و همواره آماده پرتاب هستند. در این جا نیز زمان به نفع طرف پرتابگر و خصوصا موشک های سوخت مایع حفظ می شود.
نیروی هوافضای سپاه با این حرکت جدید و مهم، زنجیره ورود موشک های بالستیک سوخت مایع به شهرهای موشکی را کامل کرده و یکی از بزرگترین مسائل در خصوص این کلاس از موشک ها در مواردی چون امنیت نگهداری، سوخت گذاری و زمان مورد نیاز برای آمادگی آنها را با ترکیب شهرهای موشکی و پرتابگرهای ریلی به نتیجه رسانده است.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.