×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار تصادفی

امروز : پنج شنبه, ۷ اسفند , ۱۳۹۹
مهمترین دلایل گرانی بازار خودرو در کشور، متناسب نبودن روند عرضه و تقاضا

عصر نیوز کرمانشاه : نماینده مردم سنقر در مجلس با اشاره به تصمیم کمیسیون تلفیق برای ثبت سفارش خودروهای خارجی کارکرده گفت: مجوز کمیسیون تلفیق مجلس برای واردات خودروهای خارجی غیر آمریکایی از مناطق آزاد به سرزمین اصلی راهبردی است که معتقدم در کوتاه مدت می تواند، بخشی از تقاضای بازار خودروی کشور را پوشش دهد. تصمیمی که از یک طرف، فضای رقابتی تری را در بازار خودروی داخلی  ایجاد می‌کند و از سوی دیگر انحصار موجود در بازار را تا حد قابل توجهی تعدیل می‌کند. ضمن اینکه با حضور رقبای خارجی، خودروسازان نیز تلاش خواهند کرد با ارتقای سطح کمی و کیفی محصولاتشان، توجه افکار عمومی را به محصولات داخلی جلب کنند.

حسینی کیا یادآور شد: واقعیت آن است که یکی از مهمترین دلایل گرانی بازار خودرو در کشور، متناسب نبودن روند عرضه و تقاضای این محصول است. عدم تعادلی که باعث شده تا نوعی آشفتگی در این بازار ایجاد شود و قیمت این محصول در برهه‌های مختلف دچار افزایش قیمت شود. بر اساس آمارهای مستند میزان تولید خودرو در کشورمان در مقایسه با ۳یا۴سال قبل بیش از ۵۰درصد کاهش پیدا کرده است. طبیعی است که این عدم تعادل در عرضه و تقاضا، قیمت خودرو را در دالان افزایشی مستمر قرار می دهد. بنابراین برای مقابله با این وضعیت یا باید روند تقاضای خودرو را مهار کرد و یا اینکه عرضه را افزایش داد.
او در ادامه افزود: در این میان مهار تقاضا، نیازمند طرح های بلند مدتی است که خودرو را از یک کالای سرمایه‌ای مبدل به یک کالای مصرفی کند. طی دهه‌های گذشته به دلیل فقدان تصمیم سازی‌های راهبردی، بازار خودرو در کشور از یک کالای مصرفی به یک کالای سرمایه‌ای بدل شده است. یعنی افراد خودرو می خرند تا بعد از فروش از سود فزاینده آن بهره مند شوند. بر اساس اعلام مسئولان در حال حاضر در هر خودروی رده میانی و پایینی حداقل ۱۰۰میلیون تومان رانت نهفته است. این فضای رانتی باعث شده تا خودرو تبدیل به یک کالای سرمایه ای شود.
مدیریت روند عرضه و تقاضای خودرو

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: با این توضیحات در کوتاه مدت بهترین راهکار افزایش عرضه خودرو است. مجوز واردات خودروهای خارجی کارکرده یکی از راهکارهایی است که از طریق آن می‌توان روند عرضه خودرو در بازارهای داخلی را مدیریت کرد. این موضوع پیش از این در کمیسیون صنایع و معادن مجلس مورد بررسی قرار گرفت و ایده های متعددی در خصوص آن مطرح شد. در نهایت بر اساس تصمیم کمیسیون تلفیق مجلس در سال آینده صاحبان خودروهای خارجی غیر امریکایی در مناطق آزاد می توانند خودروهای موجود در مناطق آزاد را برای ورود به سرزمین اصلی ثبت سفارش کنند.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.