×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار تصادفی

امروز : یکشنبه, ۳ بهمن , ۱۴۰۰

زانو درد چیست؟

زانو درد شکایت رایجی است که در اثر وجود درد در ناحیه زانو در افراد با سنین مختلف دیده می شود. زانو درد ممکن است در نتیجه ی آسیبی مانند پارگی رباط یا خردشدگی غضروف باشد. همچنین دیگر مشکلات پزشکی از جمله آرتروز، نقرس و عفونت می‌توانند باعث زانو درد شوند. زانو درد موقت با زانو درد مزمن متفاوت است. بسیاری از افراد به علت آسیب یا تصادف، زانو درد را موقتا تجربه می‌کنند. زانو درد مزمن به ندرت بدون درمان خوب می‌شود و همیشه به یک حادثه مربوط نمی‌شود و اغلب نتیجه چندین علت و مشکل پزشکی است. درد مزمن زانو درد طولانی، همراه با تورم یا حساسیت در یک یا هر دو زانو است. علت زانو درد، می‌تواند تعیین‌کننده علایم همراه زانو درد باشد. شرایط بسیاری می‌توانند موجب زانو درد مزمن شوند. همچنین در مورد درد زانو، هر فرد تجربه متفاوتی خواهد داشت.

برای تشخیص علل احتمالی زانو درد مزمن، اقدامات مختلفی نیاز است. این اقدامات شامل آزمایش خون، معاینه فیزیکی، عکس رادیوگرافی، سی تی اسکن یا MRI و سایر آزمایشات و تصویربرداری‌ها است.
علائم زانو درد

موقعیت و شدت درد زانو ممکن است بسته به علت مشکل، متفاوت باشد. علائم و نشانه هایی که گاهی اوقات با درد زانو همراه است عبارتند از:

درد پایدار و تیر کشنده در هنگام فعالیت
احساس ناراحتی و سوزش در مفصل
تورم و سفتی
قرمزی و گرما در لمس
ضعف یا بی ثباتی
صدای اضافی( صدای خش خش یا قروچ قروچ)
ناتوانی در راست کردن زانو به طور کامل

دلایل زانو درد چیست؟

با ایجاد اولین علائم، افراد دنبال این هستند که بدانند درد زانو نشانه چیست؟ علت زانو درد می‌تواند آسیب‌های وارده به زانو، مشکلات مکانیکی، انواع آرتروز و سایر مشکلات باشد. با فعال بودن و انجام تمرینات مناسب می‌توان به سلامت مفاصل و بقیه قسمت‌های بدن کمک کرد. اما گاهی جراحات و انواع آسیب‌ها می‌توانند علت زانو درد باشند.
۱. آسیب‌ها

آسیب زانو می تواند روی هر یک از رباط ها، تاندون ها یا کیسه های پر از مایع (بورسا) که مفصل زانوی شما را احاطه می کنند، باشد. همچنین صدمات وارده به زانو می تواند استخوان‌ها، غضروف ها و لیگامان‌های شکل‌دهنده مفصل را تحت تاثیر قرار دهد. از دلایل درد شدید زانو می‌توان به آسیب رباط صلیبی قدامی (ACL) اشاره کرد. آسیب ACL به معنای پاره شدن رباط صلیبی قدامی است. رباط صلیبی قدامی یکی از چهار رباطی است که سبب اتصال استخوان قلم پا (تیبیا) به استخوان ران (فمور) می شود. آسیب ACL در افرادی که بسکتبال، فوتبال یا سایر ورزش هایی که نیاز به تغییر ناگهانی در مسیر دارند را بازی می کنند، رایج است.
۲. شکستگی‌ها

استخوان‌های زانو، از جمله کشکک زانو (پاتلا)، می‌توانند در هنگام تصادف با وسایل نقلیه موتوری یا سقوط از ارتفاع شکسته شوند. افرادی که استخوان‌هایشان تحت تأثیر پوکی استخوان تضعیف شده است، ممکن است به راحتی با راه رفتن اشتباه و یا قدم برداشتن نادرست، دچار شکستگی زانو شوند.
۳. پارگی منیسک

منیسک از جنس غضروف سخت و لاستیک مانندی تشکیل شده است و به عنوان یک جاذب شوک بین استخوان قلم پا (تیبیا) و استخوان ران(فمور) عمل می‌کند. اگر در حالی که منیسک وزن شما را تحمل می‌کند، به طور ناگهانی زانوی خود را بپیچانید، منیسک می تواند پاره شود.
۴. بورسیت (التهاب تاندونسیت زانو)

برخی از آسیب‌های زانو باعث التهاب در بورسا می‌شود. بورسا کیسه‌های کوچکی حاوی مایع است که مانند بالشتک از خارج مفصل زانو را حمایت می‌کنند و به تاندون‌ها و رباط‌ها این امکان را می‌دهند که به آرامی روی مفصل سر بخورند و حرکت کنند.
۵. کیست بیکر (معروف به کیست نانواها)

تشکیل مایع سینوویال (مایع روان کننده مفصل) در پشت زانو باعث تورم در این ناحیه می‌شود. این کیست در بیشتر مواقع خودبه‌خود رفع می‌شود. اما گاهی لازم است، تحت درمان قرار گیرد.
۶. التهاب تاندون (تاندونیت)

تاندون بافت ضخیم و فیبری است که عضلات را به استخوان وصل می‌کند. تاندونیت باعث تحریک و التهاب یک یا چند تاندون می‌شود که علائم آن شامل درد جلو زانو که در هنگام بالا رفتن از پله ها یا قدم زدن روی سطح شیب، بدتر می‌شود. دونده‌ها، دوچرخه سواران، اسکی‌بازان و کسانی که در ورزش‌های پرشی فعالیت می‌کنند، مستعد ابتلا به التهاب در تاندون پاتلا(عضله ی چهارسر ران را در جلوی ران به زانو متصل می‌کند) هستند.

 بیشتر بخوانید

۸نشانه اولیه سکته قلبی/یک ماه قبل از یک حمله قلبی، بدن شما ۸ سیگنال اخطار خواهد داد

مشکلات مکانیکی، علت دیگر زانو درد

گروه دیگری از مشکلات وجود دارند که می‌توانند علت زانو درد باشند. برخی از مشکلات مکانیکی که می توانند باعث این عارضه شوند عبارتند از:
۱. وجود اجسام شناور در فضای مفصلی

گاهی اوقات آسیب یا تخریب استخوان یا غضروف می‌تواند باعث کنده شدن یک قطعه استخوانی یا غضروفی و شناور شدن آن در فضای مفصلی شود. این موضوع ممکن است هیچ مشکلی ایجاد نکند، مگر اینکه در حرکات مفصل زانو تداخل ایجاد کند.
۲. سندرم باند ایلیوتیبیال (سندروم چسبندگی ایلیال به تیبیا)

زمانی اتفاق می‌افتد که گروهی از بافت‌های سختی که از خارج ران به سمت خارج زانو (باند ایلوتیبیبال) امتداد دارند، خیلی تنگ می شود که باعث اصطکاک قسمت بیرونی استخوان ران می‌شود. دونده‌های مسافت‌های طولانی، در معرض سندرم باند ایلیوتبیبال هستند.
۳. دررفتگی استخوان پاتلا(کشکک زانو)

زمانی که استخوان پاتلا که جلوی زانو را پوشانده است از محل اصلی خود خارج شود، رخ می‌دهد. ضمنا معمولا در رفتگی به سمت خارجی زانو است. همچنین در برخی موارد ممکن است پاتلا در رفته باشد که شما قادر به دیدن جابجایی باشید.
۴. درد پا یا لگن

اگر درد پا یا لگن دارید، ممکن است برای کاهش درد مفاصل دردناک شیوه راه رفتن خود را تغییر دهید. اما این تغییر در راه رفتن می‌تواند فشار بیشتری روی مفصل زانوی شما ایجاد کند. در برخی موارد، مشکلات در ران یا لگن ممکن است به صورت درد ارجاعی در زانو دیده شود.
۵. انواع آرتروز

بیش از ۱۰۰ نوع مختلف آرتروز وجود دارد. انواع مختلفی که احتمالا بر زانو تاثیر می گذارند عبارتند از:

استئوآرتریت: که بعضی مواقع آرتریت دژنراتیو(مخرب) نامیده می شود. استئوآرتریت شایع ترین نوع آرتریت است، لازم است بدانید این وضعیت زمانی رخ می دهد که غضروف زانو بر اثر استفاده ی زیاد از زانو و افزایش سن مستهلک و خراب می شود.
آرتریت روماتوئید: ناتوان کننده ترین نوع آرتریت، آرتریت روماتوئید یک بیماری خودایمنی است که می تواند تقریبا در هر مفصل بدن از جمله زانو رخ دهد. اگر چه آرتریت روماتوئید یک بیماری مزمن است، اما شدت آن و طول مدت درگیری متفاوت است و حتی ممکن است پس از بروز دوباره بهبود یابد.
نقرس: این نوع آرتروز هنگامی رخ می دهد که در مفصل کریستال های اسید اوریک تشکیل شود. با توجه به اینکه نقرس اغلب انگشت بزرگ پا را درگیر می کند، اما می تواند در زانو نیز رخ دهد.
نقرس کاذب: در صورتی که بلورهای حاوی کلسیم که در مایع مفصلی تشکیل شوند، اغلب با نقرس اشتباه گرفته می شود. زانو شایع ترین محلی است که در اثر نقرس کاذب آسیب می بیند.
آرتریت عفونی: گاهی اوقات مفصل زانو عفونی شده و منجر به تورم، درد و قرمزی مفصل می گردد. در آرتریت عفونی معمولا قبل از شروع درد، هیچ آسیب و ضربه‌ای به زانو وارد نشده است. همچنین لازم است بدانید آرتروز عفونی اغلب با تب رخ می دهد.

۶. تومورهای استخوانی

استئوسارکوم (دومین سرطان شایع در استخوان)، اغلب در زانو رخ می دهد.
۷. سندرم درد پاتلوفمورال

یک اصطلاح عمومی است که به درد افزاینده بین پاتلا(کشکک زانو) و استخوان ران (فمور) اشاره دارد. این مشکل در ورزشکاران، میان سالان(به ویژه افرادی که نرمی استخوان پاتلا دارند) و در افراد مسن (که معمولا به علت آرتریت زانو دچار سندرم درد پاتلوفمورال می شوند) معمول است.
سایر دلایل زانو درد

تعدادی از عوامل که می توانند ریسک ابتلا به مشکلات زانو را افزایش دهند، از جمله:

سن: در واقع با افزایش سن به علت کهولت سن، شانس دردهای استخوانی افزایش می‌یابد.
اضافه وزن: اضافه وزن یا چاقی باعث افزایش فشار، حتی در فعالیت‌های معمول روزانه مانند راه رفتن یا بالا و پایین رفتن از پله ها، در مفصل زانو می‌شود. همچنین با افزایش سرعت تخریب غضروف مفصلی، خطر ابتلا به استئوآرتریت بیشتر می‌شود.
عدم انعطاف پذیری و قدرت عضلات: فقدان قدرت و انعطاف پذیری عضلات یکی از علل اصلی آسیب زانو است. عضلات خشک و یا ضعیف زانو را کمتر حمایت می‌کنند. زیرا به اندازه کافی فشار وارده بر مفصل را جذب نمی‌کنند.
برخی از ورزش ها: بعضی از ورزش‌ها نسبت به سایر ورزش‌ها فشار بیشتری روی زانو اعمال می‌کنند. اسکی آلپی ( با چکمه های سفت و سخت و به دلیل احتمال سقوط در حین اسکی )، پرش‌های بسکتبال و و ضربه‌های تکراری که زانو حین دویدن و پریدن متحمل می‌شود، باعث افزایش خطر آسیب زانو می‌شود.
آسیب قبلی: داشتن آسیب قبلی زانو احتمال آسیب مجدد زانو را افزایش می‌دهد.

علت درد شدید زانو چیست؟

عواملی که باعث زانو درد مزمن می شوند:

آسیب ساختاری: آسیب به ساختار زانو که می‌تواند سبب خونریزی و تورم شود و در صورت عدم درمان، مشکلات مزمن ایجاد کند.
کشیدگی و پیچ‌خوردگی مفصل
استفاده زیاد از مفصل
عفونت
وضعیت نامناسب بدن در هنگام انجام فعالیت بدنی
عدم گرم کردن یا خنک کردن قبل و بعد از فعالیت بدنی و ورزش
کشش نامناسب عضلات

همه زانو دردها جدی نیستند، اما برخی از آسیب‌های زانو و شرایط پزشکی مانند استئوآرتریت می‌تواند منجر به افزایش درد، آسیب مفصلی و ناتوانی در صورت عدم درمان شود.همچنین صدمه به زانو حتی یک آسیب جزئی باعث می‌شود که در آینده مستعد آسیب‌های مشابه باشید.
علت درد پشت زانو

تشخیص دقیق علت درد زانو و یا درد پشت زانو باید توسط پزشک انجام شود. درد در پشت زانو می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد. یکی از دلایل آن کیست بیکر است. کیست بیکر یک کیست پر از مایع است که باعث درد در داخل و پشت زانو می‌شود. به طور معمول بین مفاصل مایعی به نام سینوویال وجود دارد که روان‌کننده است. در عارضه‌هایی مانند آرتریت یا آسیب زانو مایه سینوویال بیشتر تولید شده و مایع اضافی کیست ایجاد می‌کند. در این حالت علاوه بر درد پشت زانو تورم نیز قابل‌مشاهده است.
علت زانو درد در کودکان

در کودکان زانو درد می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد. معمولاً فعالیت بیش از حد در کودکان و نوجوانان باعث درد زانو می‌شود. گاهی نیز ممکن است یک ضربه یا شرایط خاص این عارضه را ایجاد کرده باشد. گاهی کودکان زمانی که سطح فعالیت یا ورزش خود را تغییر می‌دهند یا ورزشی را شروع می‌کنند، دچار درد می‌شوند.

مفصل زانوی کودکان نسبت به هرگونه تمرین، فعالیت و مشکلات کوچک حساس است. فشار می‌تواند کاسه زانو را کمی جابه‌جا کند و باعث درد شود. انجام هرگونه ورزش در کودکان باید زیر نظر مربی انجام شود. زیرا انعطاف‌پذیری ضعیف استفاده از تکنیک‌ها و تجهیزات ورزشی نامناسب می‌تواند باعث مشکلات جدی در زانو شود.
علت درد زیر زانو در نوجوانان

گاهی در میان نوجوانانی که اهل ورزش‌هایی مانند والیبال یا بسکتبال هستند، درد زیر زانو ایجاد می‌شود. به این عارضه زانوی جامپر می‌گویند. در عارضه زانوی جامپر به تاندون پا آسیب وارد می‌شود. تاندون کاسه زانو (کشکک) را به استخوان ساق پا متصل می‌کند. گاهی هنگام پریدن یا تغییر جهت سریع، مثل بازی والیبال یا بسکتبال این مشکل به وجود می‌آید.

این نوع حرکات پارگی‌های ریزی در تاندون ایجاد می‌کنند. در نهایت تاندون متورم و ضعیف می‌شود و شخص دردی در زیر کاسه زانو حس می‌کند. درد ناشی از زانوی جامپر با گذشت زمان بدتر می‌شود. از علائم دیگر این عارضه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

ضعف
سفت شدن پا
مشکل در خم و صاف کردن زانو

درد-زانو-در-نوجوانان
علت درد شدید زانو در نوجوانان بیشتر ورزش و فعالیت‌های سنگین است.
علت زانو درد در زنان

به طور معمول درد زانو و آسیب‌دیدگی آن در زنان بیشتر است. همه زنانی که برای مشکل زانوی خود به پزشک مراجعه می‌کنند، ورزشکار نیستند. گاهی این عارضه به دلیل بلندکردن یک جعبه، بالارفتن از پله‌ها و بد نشستن حین انجام کاری مانند باغبانی ایجاد می‌شود. محققان یکی از اصلی‌ترین دلایل شایع بودن درد زانو در زنان را شکل فرمی بدن آن‌ها می‌دانند.

زنان نسبت به مردان باسن بزرگ‌تری دارند و استخوان ران آن‌ها از قسمت لگن تا زانو به سمت داخل است. به همین دلیل فشار بیشتری روی مفاصل ایجاد می‌شود.
درمان زانو درد

درمان باتوجه‌به علت زانو درد مشخص می‌شود. گاهی پزشک برای تسکین درد دارو تجویز می‌کند. در مواردی که علت درد زانو آرتریت روماتوئید یا نقرس باشد، متخصص از دارو استفاده می‌کند. علاوه بر این پزشک ممکن است، از یک یا چند مورد از درمان‌های زیر استفاده کند.

توجه داشته باشید که تشخیص و درمان زانو درد، فقط توسط پزشک و به صلاحدید وی امکان پذیر است و مطالبی که در این مقاله آورده شده صرفا برای آگاهی شما در مورد زانو درد است.

هر یک از علل درد مزمن زانو دارای نوع خاصی از درمان است. این درمان ها عبارتند از:

درمان فیزیوتراپی
دارو
عمل جراحی
داروهای تزریقی

بسیاری از انواع درد جزئی زانو به خوبی اقدامات خود مراقبتی بهبود می یابند. فیزیوتراپی و آتل زانو و زانوبند های طبی می تواند درد زانو را کاهش دهد. در برخی موارد، درد زانوی شما ممکن است نیاز به درمان جراحی داشته باشد.
۱. فیزیوتراپی

با تقویت عضلات اطراف زانو می‌توان مشکلات این مفاصل را تا حدودی برطرف کرد. معمولاً باتوجه‌به شرایط بیمار فیزیوتراپی یا انواع مختلف تمرینات تقویتی توصیه می‌شود. اگر بیمار در روز فعالیت زیادی داشته باشد یا ورزش خاصی را دنبال کند، باید الگوهای حرکتی بررسی شده و در صورت نیاز اصلاحاتی در تکنیک‌های ورزشی یا تمرینات روزانه ایجاد شود.
۲. تزریقات

گاهی پزشک تزریق دارو به مفصل زانو را پیشنهاد می‌دهد. به‌عنوان‌مثال ممکن است یکی از داروهای زیر به زانو تزریق شود.

کورتیکواستروئیدها: برای کاهش علائم شدید آرتریت می‌توان از تزریق داروی کورتیکواستروئید به مفصل زانو استفاده کرد. تزریق این ماده برای چند ماه درد را تسکین می‌دهد. کورتیکواستروئیدها در تمامی موارد مناسب نیستند.
اسید هیالورونیک: برای کاهش درد و بهبود حرکت زانو این ماده تزریق می‌شود. اسید هیالورونیک یک مایع غلیظ است که به مایع طبیعی میان مفاصل شباهت دارد. در مورد اثربخشی اسید هیالورونیک نتایج تحقیقات متفاوت است. اما بااین‌حال در بیشتر مواقع پس از تزریق این ماده تا حدود ۶ ماه درد تسکین پیدا می‌کند.
پلاسمای غنی از پلاکت (PRP): پی آر پی حاوی فاکتورهای رشد مختلف با غلظت‌های متفاوت است. تزریق این ماده التهاب را کاهش می‌دهد و باعث بهبودی می‌شود. برخی از تحقیقات نشان داده‌اند که پی آر پی می‌تواند برای افراد مبتلا به آرتروز مفید باشد. بااین‌حال به مطالعات بیشتری نیاز است.
یکی از روش‌های درمان زانو درد تزریق مستقیم به مفصل زانو است.
۳. عمل جراحی

اگر زانوی شما دچار آسیب شده است و با جراحی می‌توان این مشکل را برطرف کرد، بهتر است پیش از اقدام به‌خوبی مزایا و معایب این روش را بررسی کنید. گاهی ممکن است روش‌های غیر جراحی گزینه بهتری باشند. درصورتی‌که با بررسی روش‌های مختلف تصمیم به جراحی گرفتید، یکی از گزینه‌های زیر شامل حال شما می‌شود.

جراحی آرتروسکوپی: باتوجه‌به نوع و میزان آسیب، پزشک با استفاده از دوربین فیبر نوری و ابزارهای بلند و باریک جراحی را انجام می‌دهد. در طول جراحی چند برش کوچک در اطراف زانو ایجاد شده و ترمیم صورت می‌گیرد. از آرتروسکوپی در موارد مختلفی مانند برداشتن پوست و گوشت شل اطراف مفصل زانو، ترمیم غضروف آسیب‌دیده (به‌ویژه زمانی که باعث قفل شدن زانو شود.) و بازسازی رباط‌های پاره کاربرد دارد.
جراحی تعویض جزئی زانو: در این روش، جراح قسمت آسیب‌دیده زانو را با قطعات فلزی و پلاستیک تعویض می‌کند. در طول جراحی برش‌های کوچکی ایجاد می‌شود. به همین دلیل نسبت به روش جراحی تعویض کامل زانو زودتر بهبود پیدا می‌کند.
جراحی تعویض کامل زانو: در این روش، جراح استخوان و غضروف آسیب‌دیده را از استخوان ران، ساق پا و کاسه زانو جدا می‌کند. سپس مفصل مصنوعی را به‌عنوان جایگزین قرار می‌دهد. این مفصل از جنس آلیاژهای فلزی، پلاستیک درجه یک و پلیمر است.
استئوتومی: در این روش استخوان قسمتی از ران یا ساق پا برداشته می‌شود. این جراحی ممکن است به تسکین درد آرتروز و تراز شدن زانو کمک کند. گاهی برای به تعویق انداختن جراحی تعویض کامل زانو از این روش استفاده می‌کنند.

درمان زانو درد در افراد مسن

درد زانو در افراد مسن بسیار شایع است. بسیاری از روش‌های درمانی گفته شده برای سالمندان کاربرد دارند. اما دررابطه‌با این گروه متخصص باید با حساسیت بیشتری عمل کند. برخی داروها ممکن است، عوارض شدیدی برای فرد ایجاد کند و به قلب یا سایر اندام‌های بدن آسیب بزنند.

معمولاً برای کاهش درد و حفظ حرکت در مفاصل در افراد مسن از استامینوفن، گلوکوزامین، کندرویتین و دیاسرین استفاده می‌شود. در موارد جدی‌تر روش‌های تزریقی، فیزیوتراپی، کاردرمانی و طب سوزنی انجام می‌شود. در مرحله آخر جراح یکی از روش‌های جراحی را برای بیمار انتخاب می‌کند.
درمان خانگی زانو درد با پودر زردچوبه

مطالعات اخیر نشان می‌دهد که زردچوبه در تسکین درد مفاصل مؤثر است. ماده فعال موجود در زردچوبه فواید زیادی برای سلامتی دارد. این ماده فعال کورکومین نامیده شده و خاصیت ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدانی دارد. کورکومین یک ماده غیرسمی است و برخلاف داروهای درمان درد زانو با مصرف زیاد عوارضی از خود نشان نمی‌دهد.
اقدامات پیشگیری

اگرچه همیشه جلوگیری از درد زانو امکان پذیر نیست، اما پیشنهادات زیر ممکن است به پیشگیری از آسیب و تخریب مفصل کمک کند.
کاهش وزن

یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید برای زانوی خود انجام دهید، کاهش وزن است. به ازای تقریبا هر نیم کیلوگرم وزن اضافی فشار بیشتری بر مفاصل شما اعمال می‌شود و خطر آسیب زانو و ابتلا به استئوآرتریت افزایش می‌یابد.
ورزش با آمادگی مناسب

برای آماده‌سازی ماهیچه‌هایتان برای برآورده کردن نیازهای ورزشی خود، وقت کافی اختصاص دهید. برای اطمینان از صحت و بهینه بودن تکنیک‌ها و حرکاتتان با مربی تمرین کنید.
تمرین کافی

اطمینان حاصل کنید که تکنیک‌ها و الگوهای حرکتی که در ورزش یا فعالیت‌های خود استفاده می‌کنید به بهترین شکل هستند. آموختن از افراد متخصص می‌تواند بسیار مفید باشد.
کسب قدرت و انعطاف پذیری

از آنجا که عضلات ضعیف عامل اصلی صدمات زانو هستند، تقویت عضلات چهارسر ران و همسترینگ که از زانوی شما پشتیبانی می‌کنند، سودمند خواهد بود. آموزش و تمرین تعادل و ثبات کمک می‌کند تا عضلات اطراف زانوی شما موثرتر کار کنند. چون عضلات خشک و کوتاه می‌توانند منجر به آسیب زانو شوند، انعطاف‌پذیری عضلات مهم است. سعی کنید تمرینات انعطاف را در برنامه خود داشته باشید.
هوشمندانه ورزش کنید

اگر استئوآرتریت، درد مزمن زانو یا آسیب‌های تکراری دارید، ممکن است لازم باشد که برنامه ورزشی خود را تغییر دهید. شنا، ایروبیک در آب و یا دیگر فعالیت‌های کم‌فشار (حداقل برای چند روز در هفته) می‌تواند کمک‌کننده باشد. گاهی اوقات به سادگی محدود کردن فعالیت‌های با فشار بالا، می‌تواند باعث بهبود وضعیتتان شود.

برخی از زانو دردها به ویژه درد ناشی از استئوآرتریت، به دلیل آسیب به ساختار زانو احتمالا دائمی خواهند بود. بدون جراحی و یا نوع دیگری از درمان قوی، همچنان احساس درد، التهاب و تورم در زانوی خود را خواهید داشت. درمان دراز مدت زانو درد مزمن، شامل مدیریت درد، پیشگیری از زخم‌ها و تلاش برای کاهش حرکات زانو است. اگر زانو درد مزمن شما به علت استفاده بیش از حد از زانو باشد یا بعد از فعالیت بدنی بدتر یا دردناک‌تر می‌شود، تغییر شیوه ی زندگی برای بهبود درد مفید خواهد بود.
ورزش برای زانو درد

برخی از تمرینات ورزشی می‌تواند برای درد زانو مفید باشد. البته پیش از شروع تمرینات حتماً باید نظر پزشک خود را بپرسید. در یکی از تمرینات ورزشی باید به پهلو دراز بکشید. یک بالش زیر سر خود قرار دهید. زانوها را به سمت قفسه سینه کمی خم کنید. پاها را کنار هم قرار داده و سپس زانوی بالا را بدون جداشدن کف پاها از هم بلند کنید. این تمرین را می‌توان در ۳ ست ده‌تایی به مدت ۲ تا ۳ هفته انجام داد.

بورسیت یک علت شایع زانو درد است که به شیوه های زیر درمان می شود:

سرد کردن زانو: به مدت ۱۵ دقیقه، یک بار در ساعت و برای سه یا چهار بار در روز انجام دهید. در نظر داشته باشید که یخ را مستقیما روی زانو نگذارید، زانوی خود را با یک حوله ی پنبه ای بپوشانید، همچنین یخ را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید و سپس کیسه را روی حوله قرار دهید.
کفش طبی: پوشیدن کفش های طبی و تخت که از پای شما پشتیبانی می کنند و دردتان را تشدید نمی کنند.
اجتناب از خوابیدن به بغل(روی دست): از بالش در هر طرف بدن خود استفاده کنید تا مانع از چرخش شما به بغل شود. هنگام دراز کشیدن، یک بالش بین زانوی خود قرار دهید.
تا حد ممکن بنشینید: اگر شما مجبورید بایستید، از ایستادن روی سطوح سخت بپرهیزید و وزن خود را به طور مساوی بر روی هر دو پا تقسیم کنید.

کمبود چه ویتامینی باعث زانو درد می‌شود؟

ویتامین D برای زانو درد مفید است. کمبود ویتامین D سلامت جسمی و روانی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. افرادی که دچار کمبود ویتامین D هستند، علائمی مانند درد عضلانی و درد مفاصل را گزارش داده‌اند. اغلب درد در زانوها، پاها و باسن ایجاد می‌شود.
چه مواقعی برای درمان زانو درد به پزشک مراجعه کنیم؟

هر زمان با هر کدام از علایم زیر مواجه شدید، برای درمان زانو درد خود به متخصص ارتوپد مراجعه کنید.

زمانی که نمی توانید وزنتان را روی زانو خود را تحمل کنید.
اگر تورم واضح در زانوهایتان دارید.
چنانچه قادر به خم و راست کردن زانو به طور کامل نباشید.
در صورتی که تغییر شکل زانو آشکار باشد.
علاوه بر قرمزی، درد و تورم در زانو، تب داشته باشید.
احساس کنید که زانویتان ناپایدار است یا زانوی شما بیرون زدگی دارد.

 

تنظیم و ترجمه: نرجس خبازی

منابع:

 

mayoclinic ، healthline, Medicalnewstoday, webmd, hopkinsmedicine, ucsfhealth, phys

منبع دکتر تو

هشدار :

سایت عصر کرمانشاه: این مطلب را از  سایت انتخاب  باز نشر نموده و  هیچگاه  مصرف خود سرانه  هیچ دارویی را توصیه نمی کند و بهتر است قبل از مصرف هر نو ع دارویی به  پزشک مراجعه کنید و از مصرف خود سرانه خود داری کنید / مطالب سلامت فقط جهت آگاهی دادن  است

برچسب ها : , ,

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.