×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۲۴ مهر - ۱۳۹۸  
true
false

عصر کرمانشاه :عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت: وقتی در قضایای مختلف از جمله کرسنت، عدم صلاحیت زنگنه و اطرافیانش ثابت شده است، نباید مدیریتش در وزارت‌ نفت ادامه یابد.
عصر کرمانشاه به گزارش مشرق، محمد دهقان نماینده مردم طرقبه، چناران و شاندیز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به فرار مدیر مالی وزارت نفت و دستگیری وی در حین خروج از کشور، اظهار داشت: از آنجایی که تعدادی از مسئولان نفتی وابسته به آقای زنگنه کار خود را تمام شده می‌دانند، لذا به فکر غارت اموال بیت‌المال و ثروت‌های مردم که به امانت در دست وزارت نفت، مسئولان وزارت نفت و مسئولان شرکت نفت قرار داده شده افتاده‌اند.
وی افزود: این اولین بار نیست که یک مسئول مهم در وزارت نفت در حال فرار با دلارهای نفتی دستگیر می‌شود.
عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی در ادامه عنوان کرد: به نظر من قوه قضاییه و مسئولان نظارتی کشور وظیفه مهمی در این زمان دارند، چرا که این اولین فساد نبوده و آخرین هم نخواهد بود. تا زمانی که این جریان که خود را نسبت به منافع ملت ایران بی تفاوت می‌دانند و متاسفانه ثابت شده از سلامت و صلاحیت لازم برخوردار نیستند بر امور نفت و مهم‌ترین وزارت خانه حاکم هستند از این اتفاقات به وفور خواهد افتاد.

دهقان بر همین اساس اضافه کرد: آن روزی که خبر رسید مدیران نفتی تیم آقای زنگنه که به خاطر کرسنت و دیگر موارد محکوم شده بودند تحت تاثیر فشار ولابی های دولت بجای اینکه به زندان بروند، اجازه یافتند که دوباره بر وزارت نفت حاکم شوند آن روز فساد سازمان یافته آنها ونوچه های آنها در وزارت نفت را پیش بینی می کردیم.

وی با طرح این سوال که چرا برخی مسئولان سابق قوه قضاییه درگذشته به افرادی که در گذشته فساد و رشوه‌گیری آنها در دادگاه ثابت شده و چند سال پیش نیز محکوم شده بودند اجازه دادند که پرونده آنها مسکوت بماند؟ گفت: وقتی چنین افرادی را بر وزارت نفت حاکم می‌کنند، طبیعی است که خود یا افراد زیرمجموعه آنها به دنبال این هستند که از این فرصت استفاده کرده و پول‌های ملت را به غارت ببرند و جهنم را برای خود بخرند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در ادامه مطلب فوق، افزود: نباید این افراد بر کشور حاکم می‌شدند؛ نباید اینهایی که محکوم هستند بر وزارت نفت حاکم می‌شدند. وقتی در قضایای مختلف از جمله کرسنت، عدم صلاحیت زنگنه و عناصر پیرامون ایشان ثابت شد نباید مدیریت چنین افرادی دیگر در وزارت‌خانه ادامه پیدا کند.

دهقان همچنین تصریح کرد: تا زمانی که افراد بی اعتقاد و بی مبالات وسست عنصر و طماع برامور حاکم هستند یا مرتکب فساد مالی می شوند و یا آلوده به مفاسد دیگری می‌شوند که ما از گفتن آن شرم داریم ومسئولان نظارتی و به‌ویژه قوه قضائیه باید حقایق مفاسد خجالت آور ایجاد شده را به مردم بگویند وبه حاکمیت برخی افراد فاسد که آبروی مدیران و کارکنان پاک وزارت نفت را برده اند خاتمه دهند.

وی همچنین یادآور شد: اکنون قوه قضاییه باید افرادی که در گذشته فسادشان معلوم بوده و اکنون هم مشخص است را دستگیر و با اینها برخورد کند. بازرسی کشور کجاست؟ نام اینها باید منتشر شود تا مردم بدانند چه کسانی در گذشته محکوم شدند، این افراد نبایدبتوانند به راحتی به اموال بیت‌المال دست درازی کنند و نهایتاً آنها را در حال فرار بگیرند.

دهقان همچنین خاطرنشان کرد: موضوع کارت خوانی که اکنون در وزارت نفت مطرح شده تنها گوشه‌ای از تخلفات وزارت نفت است.اخبار رسیده حکایت از این دارد که باب پرداخت پورسانت و رشوه‌گیری در فروش نفت افزایش پیدا کرده و افرادی که خود را شایسته وقادر به خرید نفت می دانند مدعی هستندکه آنها کنار گذاشته می‌شوند اما برخی افرادی که ناشایست بوده و فقط اهل رشوه دهی هستند، به رشوه‌گیرندگان وزارت نفت خود را نزدیک کرده اند.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی در ادامه بیان کرد: اکنون بحث معاملات نفتی هم در وضعیت ناشفافی قرار دارد و نیازمند یک نظارت ویژه در وضعیت و اقدامات وزارت نفت هستیم.

وی ابراز تاسف کرد که یکی از خطاهایی که شورای اقتصادی سران قوا مرتکب شد این بود که در اوایل سال ۹۷ بحای اینکه نظارت را تشدید کند، مصوب کرد که نه دیوان محاسبات و نه سازمان بازرسی کل کشور بر اوضاع کشور و امورات دستگاه‌های اجرایی نظارت نکنند، این خود یکی از مهم‌ترین و بدترین خسارت‌هایی بود که بر کشور وارد کردند و دست نهادهای نظارتی را که کور سویی ازامید به آنها بود از نظارت بر دستگاه‌های اجرایی از جمله وزارت نفت کوتاه کردند.

دهقان در بخش دیگری سخنانش اظهار داشت: زمانی که نظارتی وجود ندارد و خودشان هم تصویب می‌کنند که نظارتی نباشد و افرادی ناسالمی که فساد برخی از آنها اثبات شده را بر وزارت نفت حاکم می‌کنند وضعیت از این بهترنمی‌شود.

نماینده مردم طرقبه، چناران و شاندیز در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: وقتی در زمان جنگ اقتصادی بجای سپردن امور به انسانهای پاک و مجاهد که تعداد آنها درکشور و وزارت نفت زیاد است، درزمان جنگ اقتصادی کلید نفت که کلید اقتصاد کشور است را به برخی از کسانی که فکر می‌کنند کارشان تمام است و برای روزهای آخر خود برنامه ریزی می‌کنند می سپارید و آنها را برمهمترین وزارت کشور ودر اصل براقتصاد کشورحاکم می‌کنید وآنها را فرماندهان جنگ اقتصادی قرار می دهید معلوم است که نتیجه آن خیانت به کشور وفرار کردن باکیسه های زر به سوی دشمن و فساد و غارتگری می‌شود.

جزئیات تازه از تخلف ٢٥ میلیون یورویی در یک شرکت نفتی

عصر کرمانشاه به نقل از مهر : بررسی‌های انجام شده درباره پرونده ۲۵ میلیون یورویی در شرکت پتروپارس ایران نشان می‌دهد مدیر مالی این شرکت با سوءاستفاده از اعتماد مدیران، این مبلغ را به حساب یک صرافی خاص منتقل کرده است.
به گزارش مشرق، هفته گذشته با خبری جنجالی از وزارت نفت به پایان رسید؛ خبری که حکایت داشت یکی از مدیران مالی صنعت نفت ٢٥ میلیون یورو از حساب یکی از شرکت‌های زیرمجموعه نیکو را به‌حساب یک صراف انتقال داده و در حین خروج از کشور دستگیر شده است.
بر اساس این خبر، صراف خاطی نیز دستگیر و حساب مذکور به منظور بررسی بیشتر مسدود شده است.
روایت ماجرا از زبان وزارت نفت
پس از انتشار این خبر، وزارت نفت با بیان اینکه در ساختار این وزارتخانه عنوانی به نام «مدیر مالی» وجود ندارد اعلام کرد: در پی بررسی صورت‌های مالی یکی از شرکت‌های فرعی لایه ۲ پیمانکاری وزارت نفت از سوی مجمع عمومی عادی سالانه آن شرکت، مشخص شد مبالغ قابل‌توجه ارزی بالغ بر یک سال به‌صورت راکد در حساب یکی از صرافی‌های طرف حساب باقی مانده که با اعلام موضوع از ناحیه شرکت پیمانکار اصلی و طرح در مرجع قضائی و اقدام به‌موقع تورک، معاون محترم دادستانی عمومی و انقلاب تهران و سرپرست دادسرای مبارزه با جرایم پولی بانکی به‌واسطه صدور دستورات لازم و تلاش سربازان گمنام امام زمان در وزارت اطلاعات، اقدامات مترتبه قضائی به‌منظور جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی معمول شد.

تأیید در دل تکذیب
وزارت نفت تنها به تکذیب وجود «مدیر مالی» وزارت نفت پرداخته بود و اصل ماجرا را تائید کرد. در ادامه، غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه نیز با تائید خبر گفت: «متهم ردیف اول پرونده، مدیر مالی یکی از شرکت‌های زیرمجموعه و وابسته به وزارت نفت بوده و فرد دوم، صرافی بوده که بخشی از پول‌های مربوط به فروش نفت توسط این شرکت زیرمجموعه به‌حساب وی واریز شده است».
به گفته این مقام قوه قضائیه، «رقمی که در گزارش وزارت اطلاعات به‌عنوان ضابط دستگاه قضائی در این پرونده اعلام شده ۲۵ میلیون یورو بوده که به‌حساب صراف واریز شده و آخرین گزارشی که به ما داده شده ۲۱ میلیون یورو در این حساب موجود بوده است و یک رقم چهار میلیون یورویی بین این دو رقم اختلاف حساب وجود دارد».
همچنین حجت الاسلام منتظری دادستان کل کشور با تائید خبر دستگیری یکی از مدیران وزارت نفت گفت وی در حال انتقال ارز به خارج از کشور بود.
جزئیاتی تازه از تخلف
اما یک منبع آگاه دراین‌باره به خبرنگار مهر گفت: از چند هفته پیش حساب‌های راکد شرکت پتروپارس و شرکت‌های زیرمجموعه این شرکت مورد بررسی قرار می‌گیرد و در یکی از حساب‌های ارزی شرکت‌های پتروپارس ایران (به‌عنوان یکی از شرکت‌های زیرمجموعه پترو پارس) مشکلاتی دیده می‌شود.
وی افزود: با بررسی‌های انجام‌شده، مشخص می‌شود مبلغ ۲۵ میلیون یورو در حساب صرافی «ه» وجود دارد که خارج از عرف رایج بوده و هر لحظه امکان جابجایی آن وجود دارد؛ با ورود وزارت اطلاعات به این پرونده، آقای «الف» مدیر مالی این شرکت و صاحب صرافی به سرعت بازداشت می‌شوند.
این منبع آگاه با بیان اینکه پیشتر این شرکت با صرافی‌های بانکی همکاری می‌کرد گفت: صرافی بانک اقتصاد نوین، سامان و سرمایه طی سال‌های گذشته بیشترین همکاری‌ها را با این شرکت داشتند و مشخص نیست چرا این شرکت یک صرافی خاص را برای همکاری انتخاب کرده است.
به گفته وی، واریز ارز به‌حساب صرافی در چندین نوبت صورت گرفته و در حساب مورد نظر ذخیره‌شده بود.
این منبع اگاه ادامه داد: برخی مدعی هستند این مبلغ برای خرید تجهیزات بوده و ریال آن به صراف پرداخت شده بود.
با توجه به اینکه مدیر مالی مورد نظر و صرافی که با وی همکاری می‌کرد در بازجویی به سر می‌برند، ارائه اطلاعات بیشتر باید با هماهنگی مقام قضائی صورت گیرد ولی با توجه به شواهد موجود، اصل تخلف تائید شده و باید درباره اتفاقات اخیر روشنگری صورت بگیرد.
این اتفاقات در حالی رخ می‌دهد که پیشتر هم یکی از کارکنان نفت و گاز پارس با برداشت ۱۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان از منابع این شرکت به خارج از کشور گریخت که نام و تصویر وی نزد خبرگزاری مهر محفوظ است.

true
برچسب ها :
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true