×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار تصادفی

امروز : شنبه, ۲۵ اردیبهشت , ۱۴۰۰
۶۰ سال است که بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از خدمات صندوق بین المللی پول استفاده نکرده است

رئیس کل بانک مرکزی گفت: ذخایر ارزی ایران هیچ مشکلی ندارد؛ این در حالی است که دهها میلیارد دلار در برخی از بانکهای دنیا از سوی امریکا بلوکه شده است که ما در حال پیگیری حقوقی هستیم؛ البته کانال های مختلفی را نیز در حال پیگیری داریم که بتوانیم برخی از منابع ارزی خود را در بانکهای خارجی آزاد کنیم که به نتایجی هم رسیده ایم.رکزی با بیان اینکه برخی از شعب بانکی از حساب مشتری یا ضامنان آن که مشمول تعویق در پرداخت سه ماهه اقساط شده‌اند، برداشت کرده‌اند، گفت: این کار غیرقانونی است و باید پول برگردد.

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در برنامه اقتصادی تیتر امشب، در خصوص به تعویق افتادن دریافت تسهیلات کسب و کارها از سوی بانکها، گفت: مجموعه تسهیلاتی که در دولت و بانک مرکزی اخذ شده تا به افرادی که از بابت آثار اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا، آسیب دیده و دچار مشکل شده‌اند، کمک شود؛ بر این اساس در شورای پول و اعتبار مصوب شده تا اقساط وام های افرادی که تسهیلات گرفته و کسب و کار آنها آسیب دیده است، بدون اخذ کارمزد یا جریمه سه ماه به تعویق افتد.

وی تصریح کرد: افرادی که وام قرض الحسنه دریافت کرده اند، عموما افراد آسیب پذیر هستند، بنابراین کل وام های قرض الحسنه مشمول این موضوع شده است؛ این در حالی است که برخی از بانکها از حساب ضامنین یا خود دریافت کنندگان وام برداشت کرده اند، اما ما ۲۰ هزار شعبه داریم و بروکراسی اداری باعث کندی حرکت شده است. به هر حال مردم باید مدارا کنند و اگر بانکها برداشتی صورت داده اند، باید برگردانند و این تخلف به حساب می‌آید و تا سه ماه هیچ قسطی در رابطه با قرض الحسنه نباید پرداخت شود.

وی با بیان اینکi   کسانی که از اول اسفند تا ۳۱ اردیبهشت ماه، چک برگشتی خواهند داشت، تا سه ماه بعد از برگشت چک مهلت دارد که خدمات بانکی دریافت کند، گفت: رویه قضایی به سیستم بانکی مربوط نیست و ذی نفع باید حقوق خود را برای دریافت وجه چک ها انجام دهد.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: سقف برداشت از خودپردازها به ۵۰۰ هزار تومان افزایش یافته است؛ البته برخی بر این باورند که اسکناس بیشتری در دست مردم است، اما ما این کار را برای جلوگیری از مراجعات مردم به شعب اتخاذ شده است.

همتی گفت: تراکنش های اینترنتی و خارج از شعبه به شدت افزایش یافته است؛ این در حالی است که تراکنش های خرید اینترنتی آبان ۹۸ به ۸۸ میلیون و بهمن به ۹۹ میلیون تراکنش اینترنتی رسیده است؛ این در حالی است که رمز پویا که فعال شده است، حدود ۵۵ درصد از جرایم کاهش یافته است. البته متوسط تراکنش انتقال وجه از ۴۵۰ هزار تومان به ۶۲۰ هزار تومان رسیده است که این کمک به افزایش استفاده از روش های غیرحضوری شده است.

این عضو کابینه دوازدهم خاطرنشان کرد: همه کارهای بانکی را امروز می توان بدون حضور در شعبه انجام داد، مثلا اگر شخص حقیقی بالای ۱۰۰ میلیون تومان قصد حواله داشته باشد، باید به شعبه مراجعه کند؛ یا اینکه برای سپرده گذاری نیز مردم می توانند صبر کنند و مراجعه نکنند.

همتی ادامه داد: ۶۰ سال است که بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از خدمات صندوق بین المللی پول استفاده نکرده است و حالا که مردم نیاز به دارو دارند، باید از این حق استفاده کرد؛ به هر حال نرخ این تسهیلات صفر درصد است؛ ما این درخواست را دادیم تا مشخص شود که آیا عدالت را رعایت می کنند یا خیر؛ اما به هر حال کارگروه تشکیل شده است؛ من هم احساس نمی کنم که مخالفت جدی از سوی صندوق بین المللی پول اعمال شود.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: الان زمان آن است که جامعه جهانی ادعاهای خود را در مورد مردم ایران ثابت کند؛ این در حالی است که وام صندوق بین المللی پول شرط و شروطی ندارد؛ اما ممکن است شیوه دریافت و بازپرداخت اقساط آن باید مشخص شود؛ اما ما مشکل ارزی نداریم و ذخایر هنگفتی از سوی بانک مرکزی وجود دارد؛ اما خیلی از این ذخایر مسدود شده است.

وی افزود: از اول سال تا به حال ۳۹.۲ میلیارد دلار از سوی بانک مرکزی برای واردات کشور تامین ارز کرده است؛ پس ۵ میلیارد دلار درخواستی از صندوق بین المللی پول رقمی نیست؛ فشار تحریم آمریکا باعث شده که در مخارج ارزی کشور احتیاط شود، اما به هر حال ما مشکلی نداریم.

همتی گفت: این یک حق بین المللی برای ایران است که از منابع صندوق بین المللی پول استفاده کند؛ به هر حال کسبه، رستوران ها، هتل ها و بسیاری از مشاغل دچار مشکل هستند و وباید به آنها خدمات دهیم تا جبران شود؛ پس ما از این نظر فکر می کنیم که درخواست برای وام این صندوق کار درستی بوده است و من هم نکته منفی ندیده ام.

وی اظهار داشت: هیچ مشکلی بابت تامین ارز کالاهای اساسی نیست و تا به حال نیز ۱۴.۸ میلیارد دلار کالای اساسی نهاده های دامی و دارو و تجهیزات پزشکی وارد کشور شده است؛ هم اکنون در دو مرحله شایعاتی رخ داده است که هر چه مردم توانستند خرید کالاهای اساسی کرده اند، فردا صبح ولی قفسه ها پر بود؛ در حالیکه در دنیا این طور نیست و قفسه فروشگاهها خالی شد.

همتی گفت: ۱۵ میلیارد دلار کالا و مایحتاج مورد نیاز مردم تامین شده است و برای چندین ماه آینده نیز کالا ذخیره سازی کرده ایم؛ صادرکنندگان نی ز۲۴.۴ میلیارد دلار ارز در اقتصاد ایران تزریق کرده اند که این رقم خوبی است؛ این در حالی است که درآمد نفتی دولت کاهش جدی یافته است؛ اما ما تکیه خود را به صادرکنندگان و تلاشگران داده ایم و این حرکت نیز ادامه دارد؛ در اسفندماه تا به حال، ۱.۵ میلیارد دلار از سوی صادرکنندگان و بانک مرکزی در سامانه نیما، ارز عرضه شده است.

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.