×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار تصادفی

امروز : شنبه, ۲۵ اردیبهشت , ۱۴۰۰
تفاوت کرونای «انگلیسی» با کرونای «ووهان»

عصر نیوز  کرمانشاه :  استاد بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی تهران : این نوع ویروس بیماری زایی و سرایت پذیری بیشتری دارد و امکان مرگ در اثر ابتلا به آن بیشتر است.

کرونای انگلیسی جوانان را بیشتر دوست دارد!

وی اضافه کرد: به طور کلی ویروسی است که قدرت سرایت آن بیشتر بوده و احتمال اینکه افراد دارای سیستم بدنی قوی و جوان را درگیر کند، وجود دارد.

ویروس انگلیسی بیماری زایی و سرایت پذیری بیشتری دارد و امکان مرگ در اثر ابتلا به آن بیشتر است

استاد بیماری‌های عفونی افزود: حتی در ویروس ووهان نیز مشاهده شد که افرادی مبتلا و بیمار شدند که بدنی قوی داشتند؛ در نتیجه قانونی وجود ندارد که همه افرادی که مبتلا به ویروس ووهان آلوده شدند از نوع خفیف بوده باشد؛ البته در کل باید گفت ویروس انگلیسی بیماری زایی و سرایت پذیری بیشتری دارد و امکان مرگ در اثر ابتلا به آن بیشتر است.

آقای عمادی در پاسخ به این پرسش که «ویروس‌های جهش یافته آفریقایی و برزیلی چه ویژگی دارند؟»، ابراز داشت:ویروس کرونا، ویروس خیلی بزرگی است و در نتیجه احتمال بروز جهش‌های مختلف زیاد است.

وی با بیان اینکه این ویروس به سرعت جهش پیدا می‌کند، تصریح کرد: نخستین منطقه‌ای که ویروس جدید جهش یافته را پیدا کنند اسم آن محل را روی آن می‌گذارنند. ویروس کرونا جهش‌های مختلفی داشته که هرکدام مشخصاتی داشته است.
جهش ویروس الزاما به معنای خطرناک شدن نیست

استاد بیماری‌های عفونی خاطرنشان کرد: جهش‌ها ممکن است الزاما در جهت بدتر شدن پیش نروند؛ یعنی ممکن است ویروسی که مثل این ویروس جهش پیدا کرده بیماری زایی بیشتری نداشته باشد و ممکن است جهشی منجر به ضعیف شدن ویروس شود؛ در نتیجه باید بدانیم این طور نیست که فقط جهش به سمت بدتر شدن ویروس برود.
کرونای انگلیسی علامت خاصی ندارد

عصر کرمانشاه به نقل از  صداو سیما آقای دکتر عمادی در پاسخ به این پرسش که «آیا ویروس جهش یافته کرونای انگلیسی علائم خاصی دارد؟»، گفت:علائم جدیدی ندارد و همان علائم ویروس قبلی است؛ مانند تب، سردرد، بدن درد، سرگیچه، تهوع و استفراغ، تنگی نفس، سرفه، اسهال، از دست حس بویایی و چشایی، احساس سنگینی در قفسه سینه، گلودرد؛ همه از علائم ابتلا به کروناست.

وی متذکر شد:البته معمولا این طور نیست همه علائم در یک فرد باشد و در افراد مختلف متفاوت است.

استاد بیماری‌های عفونی خاطرنشان کرد:علائم جدیدی وجود ندارد که بگوییم این علامت نشانه جهش جدید در ویروس است؛ بلکه جهش فقط ویروس را مسری‌تر کرده و امکان اتصال به سلول‌های تنفسی را بیشتر کرده است.

آقای عمادی یادآور شد: برای نمونه اگر قبلا قطرک‌های تنفسی حاوی هزارقطرک متشکل از ویروس بود، ممکن بود از هزار ویروس ۱۰ ویروس قابلیت سرایت داشته باشد و بقیه نمی‌توانست آلودگی ایجاد کند، اما اکنون در هزار ویروس بیش از ۴۰۰ تا ۵۰۰ ویروس می‌تواند قدرت انتقال داشته باشند؛ یعنی سرایت پذیری بیشتر شده است.

تب، سردرد، بدن درد، سرگیچه، تهوع و استفراغ، تنگی نفس، سرفه، اسهال، از دست حس بویایی و چشایی، احساس سنگینی در قفسه سینه، گلودرد؛ همه از علائم ابتلا به کروناست

وی در پاسخ به این پرسش که «ابتلای کودکان درنوع جهش یافه کرونای انگلیسی چگونه است؟»، تصریح کرد:اپیدمی در ایتالیا پدید آمده که در آن ۷۰ درصد مبتلایان کودکان هستند و آن یک نوع جهشی است که کودکان بیشتر درگیر می‌شوند.

استاد بیماری‌های عفونی افزود: امیدواریم این ویروس‌های جهش یافته وارد کشور نشوند؛ البته این خیلی بستگی به مسؤولان دارد تا در کنترل مرز‌ها و قرنطینه کردن تلاش زیادی داشته باشند. ما در این خصوص خیلی جدی نبود و سهل انگاربوده‌ایم؛ باید جدی‌تر برخورد کنیم و با افرادی که از خارج از کشور می‌آیند جدی‌تر برخورد کرده و آن‌ها را قرنطینه کنیم.

دقت کنیم! آنچه را که باید در شرایط خاص کرونایی این روز‌های جامعه در نظر بگیریم، این است که آمدن و ورود هر نوع ویروس جهش یافته کرونا در کشور که البته امری اجتناب ناپذیر خواهد بود، بستگی به رعایت نکات و شیوه نامه‌های توصیه شده بهداشتی فردی و اجتماعی است؛ به طوری که اگر در رعایت دقیق این توصیه‌ها نهایت توجه و دقت را داشته باشیم، می‌توانیم به مقدار خیلی زیاد از عدم ابتلا به این ویروس مطمئن باشیم و باید همواره رعایت سه‌گانه کلیدی و مهم بهداشت فردی؛ یعنی شستن دستها، استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری فیزیکی را در سرلوحه هر فعالیت و اقدام خود قرار دهیم.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.