×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار تصادفی

امروز : شنبه, ۲۵ اردیبهشت , ۱۴۰۰
استادکار،پیشکسوت و چهره ماندگار هنر و صنعت گلیم بافی  را بیشتر بشناسید

آنچه در ذیل مطالعه می فرمائید بر اساس مدارک و مستندات مستدل تدوین شده است.

بانو آغاسلطان قاضی هرسینی
استادکار،پیشکسوت و چهره ماندگار هنر و صنعت گلیم بافی

《زندگینامه هنری》
وی در سال ۱۳۰۴ در شهر گلیم ایران ،هرسین چشم به جهان گشود و با نبوغی که داشت از ۱۰ سالگی در کنار مادرش، گلیم ،جاجیم و گیوه بافی را فرا گرفت.
این بانوی هنرمند همسر مرحوم حاج مهدیخان صفدری بازنشسته صنایع دستی و مادر ۶ فرزند جانباز و ایثارگر و سه دختر هنرمند هستند.
در سالهای قبل و بعد از انقلاب با دعوت از وی، چندین بار آثار گلیم بافی آغاسلطان که نقوش هنرمندانه اش زبان زد عام و خاص بود در نمایشگاه بین‌المللی تهران مورد توجه و تشویق همگان قرار گرفت و حتی پای فیلم برداران و گزارشگران سیمای ملی را جهت ساختن فیلمی مستند از هنر بافندگی ایشان باز کرد.

و این آغازی بود که در دهه ۵۰ هنر و صنعت شهر گلیم (هرسین) مورد توجه کارشناسان داخلی و خارجی و سازمان صنایع دستی وقت قرار گیرد

کارشناسان صنعت و گلیم کشور به واسطه توانمندی و کارآفرینی که در هنر و تخصص ایشان دیده بودند در سال ۵۵ بنای گلیم بافی آن زمان و ساختمان امروزی میراث فرهنگی شهر هرسین رابنا نموده و بصورت رسمی از آغاسلطان دعوت بعمل آمد که آموزش فنی و حرفه ای دختران و زنان منطقه را به صورت گسترده عهده دار شوند.

آغاسلطان دارای رتبه استادکار تمام حرفه ای وگواهینامه فنی و مهندسی در صنعت و هنر گلیم بافی میباشند و در زمان هشت سال دفاع مقدس بارها بصورت داوطلبانه در اردوگاه های آوارگان جنگی به آموزش همگانی آنها پرداخت.

آغاسلطان از خبره ترین وفعال ترین استادان گلیم بافی در روزگار معاصر است که تمام تخصص و هنر خود را در طبق اخلاص قرار داد و به همین منظور به او لقب مادر گلیم دادند.
این بانو اواخر عمرش را بی ادعا وگمنام زندگی کرد.

وی توانست در دهه ۶۰ با تولیدانبوه صدها تخته گلیم توسط کار آموزانش و صادرات آن توسط سازمان صنایع دستی به داخل و خارج کشور گلیم هرسین را به همگان معرفی کند.

آغاسلطان فقط یک استادکار گلیم نبود بلکه یک طراح زبر دست در تهیه نقوش گلیم و یک کارشناس زبده در تهیه فرآورده های نساجی مورد نیاز این صنعت و هنر بود

او به حق فرزند دیار شهر گلیم و وارث این هنر ماندگار است که بیش از ۶۰ سال از عمر ارزشمند خود را صرف آموزش و تربیت کارآموزان خود کرد و صدها استادکار برجسته را تحویل جامعه هنر و صنعت گلیم بافی نمود و این مسیری بود که شاگردان قدیم و استاد کاران امروز راه ایشان را ادامه و این صنعت و هنر را زنده و پا برجا نگه دارند.

آغاسلطان قاضی هرسینی یکی از سرمایه های فرهنگی و هنری جامعه هرسین می باشد که در پیکره گلیم، جلوه هایی از فرهنگ،اصالت، سنت و هویت ،ملی ، اسلامی و قومی این منطقه را به عرصه ظهور رسانده است.

به گواه آغاسلطان نه تنها یک استادکار ، بلکه مادری مهربان و دلسوز برای شاگردانش بود
(نامش ماندگار و جاودان باد)

پ/ احمدی

  1. سلطانی

    زندگینامه این خانم واقعا مفید بود لطفا از طرح های گلیم هرسین نیز بگوئید

  2. امیر محمدی

    تشکر از شما بابت شناساندن چهره های گمنام و در عین حال ارزشمند شهرمان هرسین

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.