×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار تصادفی

امروز : جمعه, ۲۸ خرداد , ۱۴۰۰
آقای همتی! شما کاندیدای روکشی هستید/ دولت روحانی امیدی برای مردم باقی نگذاشته است

عصر نیوز کرمانشاه  :زاکانی در دومین مناظره انتخاباتی: آقای همتی! شما کاندیدای روکشی هستید/ دولت روحانی امیدی برای مردم باقی نگذاشته است
علیرضا زاکانی نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: بنده با گردن‌کلفت‌ترین و قوی‌ترین افراد و شبکه فساد که مایه فقر در جامعه است و عامل آسیب‌های زیادی به کشور بوده‌ است، مبارزه اساسی خواهم کرد.

علیرضا زاکانی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در دومین مناظره انتخاباتی که عصر امروز با موضوع مسائل فرهنگی، اجتماعی و سیاسی در صدا و سیما برگزار شد، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برنامه شما برای مقابله با عوامل تهدیدکننده جمعیت از قبیل کاهش سن ازدواج، تجرد قطعی و… چیست؟ اظهار داشت: موضوع جمعیت در کشورمان به نقطه بحرانی رسیده که نیازمند تمهیدات خاص است. نرخ رشد جمعیت الان به ۸ دهم درصد رسیده که بحرانی است و در حوزه باروری نیز از ۶٫۹ درصد در سال ۶۰ به ۱٫۷ در حال حاضر رسیده‌ایم که باید به ۲٫۱ برسانیم تا از این وضعیت خارج شویم. در حوزه فرهنگ و اجتماع ۴ خط تلاش را دنبال می‌کنیم که عبارتند از تعلیم و تربیت، خانواده، احیای ورزش و تندرستی و محیط زیست.

وی ادامه داد: اکنون ۳٫۵ میلیون زوج نابارور داریم و ۸۰ مرکز باروری داریم که در یک نوبت طولانی با هزینه‌های گزاف قرار می‌گیرند. بیمه کردن زوج‌های نابارور و تحت درمان، اولین اقدام ما خواهد بود تا هزینه‌هایشان کاهش یابد. سال ۸۴ یک پیمایشی انجام شد که در آن ۷۰ درصد مردم می‌گفتند قائل به ۲ فرزندی هستند. در سال ۹۸ حدود ۶۰ درصد ۳ فرزندی را مطلوب می‌دانند، اما گفته‌اند از عواقب آن می‌ترسند!

زاکانی گفت: کاری که دولت جناب آقای روحانی کرد باعث شد تا هزینه پوشک بچه یک میلیون تومان در ماه و در سه سال ۳۶ میلیون تومان هزینه داشته باشد. کاری کرده‌اند که ۲۸ درصد حقوق مردم در شهرستان‌ها و ۵۸ درصد در تهران به خانه اختصاص یابد. لذا علاوه بر اقدامات خاص زوج‌های نابارور، برنامه خود را متمرکز بر درمان این زوج‌ها و تامین مسکن جوانان می‌کنیم؛ همچنین شرایط ازدواج را با اتخاذ سیاست‌های مناسب، تسهیل می‌کنیم.
** چرا آقایان وقتی در دولت بودند جلوی قاچاق را نگرفتند؟

زاکانی در بخش دوم نیمه نخست مناظره بیان داشت: اینجا گفته شد که برخی صدای کوله‌بران هستند. میزان ۲۱ تا ۲۵ میلیارد دلار قاچاقی در کشور صورت می‌گیرد و ۹۵ درصد آن از مبادی رسمی می‌آید و افرادی که اقدام به این کار می‌‌کنند نیز کاملا معلوم و مشخص هستند. چرا آقایان موقعی که در دولت بودند همت نکردند تا جلوی این حجم از قاچاق را بگیرند تا به شکل رسمی اشتغال ایجاد کنند و کوله‌بران دیگر در سرما در کوهستان‌ها اقدام به کوله‌بری نکنند و زندگی عزتمند داشته باشند.

وی ادامه داد: اینجا آقایان بیان می‌کنند که ما به دنبال آزادی هستیم در حالی که آزادی با عدالت قابل تفکیک نیست. بنده به عنوان یک پزشک و رزمنده عرض می‌کنم، ما که رفتیم جانمان را کف دستمان گرفتیم نگفتیم که در کشور کی چه رنگی است و چه شرایطی را دارد. جان ما فدای همه ملت است و این را ثابت کردیم اما آقایان برای خودشان طبقه‌بندی در جامعه دارند و اساساً شرایط را جوری قرار نمی‌دهند که عموم مردم منتفع شوند. امروز مشکل فقر و غنا،‌ مشکل بی‌عدالتی در برابر تبعیض‌ها و فسادها،‌ مشکل آزادی‌خواهی در برابر استبدادها است و مشکل استقلال‌طلبی در مقابل بیگانه‌پرستی است. آقایانی که در دولت کنونی بودند بگویند که کدام سمت این ماجرا ایستاده‌اند.

زاکانی خاطرنشان کرد: به نظر من معلوم است که کدام سمت می‌ایستند. کمی می‌توان داخل اندرونی اینها فهمید که چگونه با جان و مال و آبروی مردم بازی می‌کنند. لذا مردم اینجا نیاز به مظلوم‌نمایی ندارند بلکه نیاز به کارنامه و برنامه دارند و به همان شکلی که یک عده در سال ۹۲ رای گرفتند از مردم و بعد هم مشخص شد که هیچ تعهدی به آنچه که گفتند نداشتند علی القاعده نباید آدم از یک سوراخ نیش بخورد و در حوزه‌ای که هستند سعی کنند جوری صحبت کنند که با کارنامه آنها تطبیق داشته باشد. بخش عمده‌ای از مشکلاتی که امروز به بانک مرکزی باز می‌گردد از جمله بحث بی‌توجهی به نوع سیاست‌گذاری و نظارت بر بانک‌ها خلق نقدینگی و افزایش پایه پولی است. بنابراین کی بود کی بود من نبودم درست نیست
این کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: نقدی دیگری که به اظهارات دوستان مطرح می‌شود در رابطه با آقای رضایی است. بنده معتقدم که ایشان حتما باید بر روی منابع تجدید نظر کنند این عدد و رقم‌ها که ایشان می‌گوید عدد و رقم‌های عجیبی است و موضوع را هم نباید سیاسی کرد. من یک محاسبه سرجمع کردم و با دارایی‌ها و امکانات کشور مقایسه کردم. کار را خیلی سخت می‌کند مگر اینکه آقای رضایی دقیق بگویند این مثلا ۱۳۷ هزار میلیارد را از کجا می‌خواهند تامین کنند.
نمی‌توان کشور را کاریکاتوری اداره کرد

زاکانی در بخش سوم درباره راه حل مشکلات کشور گفت: معتقدم در کشور انسداد وجود ندارد، مشکل رویکرد و باندبازی است. در این مورد حاضر هستم با هر کدام از نامزدها مناظره کنم. بنده معتقدم باید بسته رییس جمهور جامع باشد و نمی‌شود کشور را کاریکاتوری اداره کرد بلکه رییس جمهور باید در حوزه سیاست داخلی و خارجی برنامه داشته باشد و بسته‌هایی برای همپوشانی در همه حوزه‌ها داشته باشد. در حوزه سلامت دولت می‌تواند اقدام اساسی کند و کاری نکند که مریض غیر از درد بیماری، درد دیگری تحمل کند. بنده برنامه‌ای دارم که در سال اول ریشه فقر مطلق را از بین می‌برد. از همین امروز می‌شود برنامه را اجرا کرد.

وی ادامه داد: من به آزادی مدنی پای‌بند هستم چراکه دولت باید پیرو مردم و پاسخگوی آنها باشد، آمادگی پذیرش نظارت و‌ اعتراضات مردم را دارم و اصول ۸ و ۲۷ قانون اساسی را اجرا کنم.

زاکانی گفت: دولتی که در آینده بر روی کار می‌آید، باید برای همه ابعاد برنامه داشته باشد و شعاری نباشد. در این میان صدا و سیما هم می‌تواند تغییر رویه دهد.

منبع تسنیم

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.