×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار تصادفی

امروز : سه شنبه, ۲۵ مرداد , ۱۴۰۱
بازگشایی بازارچه تیله‌کوه و اجرای کامل سامانه گرمسیری مهمترین مطالبه مردم سرپل‌ذهاب از رئیس جمهور

عصر کرمانشاه  فرماندار سرپل ذهاب گفت: بازگشایی بازارچه تیله‌کوه و اجرای کامل سامانه گرمسیری مهمترین مطالبه مردم سرپل‌ذهاب از رئیس جمهور است.
صدرالله بابلی اظهار کرد: بازگشایی بازارچه مرزی تیله کوه و اجرای سامانه گرمسیری در هفت هزار از اراضی به جا مانده از زمین‌های کشاورزی از مهمترین مطالبه‌های مردم شهرستان سرپل ذهاب از رئیس جمهور است.
وی افزود: فردا سرپل‌ذهاب میزبان رئیس جمهور مردمی است که به همین منظور از مدتی قبل با کارشناسی‌ها و جلسات مختلف مطالبه‌های مردم برای طرح در این سفر احصا و جمع بندی شده تا با اجرا و تأمین بودجه آنها در این سفر شاهد تحول و پیشرفت منطقه باشیم.
فرماندار سرپل ذهاب تصریح کرد: صدور مجوز برای بازگشایی و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی از دیگر مطالبه‌های مردمی منطقه است چون اختلاف بین اقلیم کُردی و دولت مرکزی عراق باعث تعطیلی بازارچه تیله کوه شده است و این مرز قبلاً فعال بود و راه اندازی این مرز می‌تواند منجر به ایجاد اشتغال پایدار مرزنشینان شود.
بابلی بیان کرد: نداشتن بودجه کافی و عدم تخصیص آب باعث اعتراض کشاورزانی شده که اراضی آنها کشت آبی نشده و این مطالبه جدی شامل اجرای سامانه گرمسیری در هفت هزار از اراضی جا مانده از طرح سامانه گرمسیری است.
تسریع در بازسازی مناطق زلزله‌زده مطالبه اصلی مردم است
وی ادامه داد: امهال تسهیلات مربوط به قبل و بعد از زلزله اشخاص ساکن در شهرستان زلزله سرپل ذهاب با توجه به عدم تأمین بودجه و نداشتن نرم‌افزار و عدم اجرای مصوبه هیأت وزیران توسط بانک‌ها به بهانه‌های مختلف، تمدید سود تسهیلات چهار درصد تا پایان سال جاری از دیگر مطالبه‌های مردم در سفر رئیس جمهور به سرپل ذهاب است.
بابلی گفت: تأمین و تخصیص اعتبار برای تکمیل ساختمان‌های اداری تخریب شده ناشی از زلزله سال ۹۶ چون تمرکز دولت و بانک‌ها بر بازسازی مساکن شهری و روستایی بوده و اکنون بازسازی ساختمان‌های اداری به یک مطالبه جدی تبدیل شده است.
فرماندار سرپل ذهاب اضافه کرد: احیای واحدهای تولیدی راکد و نیمه فعال شهرستان و واحدهای صنعتی صنفی شهرستان سرپل ذهاب که این واحدها بر اثر زلزله سال ۹۶ تخریب شدند و الحاق تکمیل پروژه دفع آب‌های سطحی و اجرای شبکه فاضلاب شهری چهار روستای الحاقی به شهر، عملیات گازرسانی به روستاهای فاقد گاز و تسریع در تکمیل پروژه‌های در دست اجرا نیز از دیگر مواردی است که در این سفر به عنوان مطالبه مردم مطرح می‌شود.
وی افزود: با توجه به اینکه کل شهرستان در معرض بمباران و جنگ تحمیلی بوده و شهر سرپل ذهاب در شعاع کمتر از ۲۰ کیلومتر از مرز قرار دارد شهر و بقیه روستا از مزایای مرزنشینی محروم مانده‌اند از این رو افزایش شعاع ۲۰ کیلومتر از مرز بابت انتفاع سرپرستان خانوارهای روستایی و همچنین ساکنان شهر از مزایای مبادلات مرزی خواهد شد.
فرماندار سرپل ذهاب ادامه داد: در سفر رئیس جمهور به سرپل ذهاب همچنین تکمیل شبکه‌های آبیاری اراضی کشاورزی دهستان‌های بشیوه پاطاق و قلعه شاهین با توجه به عدم تخصیص بودجه و آب باعث مطالبه کشاورزان شده، اجرای زهکشی اراضی کشاورزی شهرستان سرپل ذهاب که زلزله سال ۹۶ باعث جابجایی سطح آب زیرزمینی شده و مردم برای برداشت محصولات کشاورزی با مشکل مواجه هستند نیز به عنوان مطالبه‌های مردمی با راهکار پیشنهادی مطرح می‌شوند.
بابلی گفت: صدور مجوز ماده ۲۳ برای اجرای بزرگراه سرپل ذهاب با توجه به نامناسب بودن راه‌های شهرستان به علت حمل و نقل به مرز، مهاجرت معکوس روستاییان و وجود طرح گرمسیری و اجرای روکش راه‌های مواصلاتی، آبرسانی به روستاها و عشایر و اصلاح شبکه توزیع آب روستاهای شهرستان، احداث شهرک دوم صنعتی با توجه به مراجعات سرمایه‌گذاران کمبود زمین در شهرک صنعتی، جایگزینی تخصیص آب کانال بریموند به حجم ۳۵ میلیون میلیون متر مکعب با توجه به مشکلات کشاورزی ضرورت دارد تأسیس سامانه گرمسیری جایگزین شود.
وی اضافه کرد: احداث کارخانه آسفالت شهرداری، ساماندهی زیستگاه قراویز، احداث و تکمیل مساجد شهرستان و تکمیل حرم احمد بن اسحاق (ره)، بازسازی اردوگاه دانش آموزی سراب گرم، احداث تقاطع غیر همسطح کل داوود، اجرای طرح هادی روستایی، راه اندازی بنیاد برکت در شهرستان برای محرومیت زدایی نیز از مطالبه‌های عمومی است.
بابلی گفت: ثبت جهانی محور ساسانی، احداث خانه معلم سرپل ذهاب، برقراری فوق العاده مناطق مرزی کارکنان فرمانداری‌ها و بخشداری‌های شهرستان‌های مرزی، ارتقای فرمانداری سرپل ذهاب به عنوان فرمانداری ویژه، احداث ساختمان اداری سازمان انتقال خون، تأسیس و راه اندازی ساختار اداری و تشکیلاتی سامانه گرمسیری و تأمین اعتبار برای تکمیل المان‌های یادمان‌های پادگان ابوذر، بازی دراز و یادمان شهید شیرودی از یادمان‌های دوران دفاع مقدس سرپل ذهاب و اصلاح شبکه آبرسانی روستاهای شهرستان نیز به عنوان مطالبه‌های عمومی پیگیری می‌شود.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.