×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار تصادفی

امروز : سه شنبه, ۲۵ مرداد , ۱۴۰۱
مقدمات سفر برای ۶۰ هزار زائر اربعین فراهم شد/ رئیسی به تاجیکستان می‌رود/

عصرنیوز : «سعید خطیب زاده»، سخنگوی وزارت امور خارجه، درباره افزایش تعداد ویزا اربعین گفت: سفر الکاظمی در راستای روابط بسیار نزدیک ایران و عراق انجام شد. گفت‌وگوهای خیلی خوبی در تهران انجام و تمرکز بر مسائل اقتصادی و تجاری و پروژه‌های در دست اجرا بود. درباره تسهیل روادید تردد اتباع دو کشور و زوار اربعین توافقاتی صورت گرفت. دو طرف تلاش دارند عدد را با رعایت سلامت زوار بالا ببرند. توافق اولیه در بغداد ۳۰ هزار نفر از زوار ایرانی بود. پیش از سفر الکاظمی عدد ۶۰ هزار توافق شد و قرار شد روی تعداد بیشتری با نظر مقامات بهداشتی عراق تبادل‌نظر شود و حداکثر امکان را برای ما فراهم کنند، اما همچنان سفر اربعین به صورت هوایی قابل انجام است. ما لغو روادید را برای اتباع عراقی تصویب کردیم و منوط به عمل متقابل از سوی دوستان عراق بود که در سفر الکاظمی برای ترددهای هوایی این توافق انجام شد و ترتیبات اجرایی طی روزهای آتی صورت خواهد گرفت.
خطیب زاده با اشاره به سفر امیرعبدالهیان به هند گفت: سفری به هند در دستورکار بود که به دلیل اجلاس شانگهای که مقدمه برای سفر رییس جمهور است و جلسات مهم این هفته امکان انجام سفر نبود، این سفر زمان جدیدی خواهد داشت که اعلام خواهم کرد.

سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به تغییر معاونت سیاسی وزارت امور خارجه بیان کرد: در وزارت خارجه گردش نخبگی شناخته شده است و این تغییرات و گردش نخبگان را کسانی که با این وزارت خارجه آشنا هستند، می دانند. وزارت خارجه نهاد حاکمیتی است و وزارت خانه سیاسی و جناحی نیست و دیپلمات ها در چارچوب اصول حاکمیتی حرکت می کنند. هر وقت لازم باشد گردش نخبگان صورت می گیرد این موضوع محتمل است و در روزهای آتی هم اعلام می شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره رابطه ایران با ارمنستان گفت: همانطور که بارها گفته شده است، روابط با همسایگان اولویت ایران است. در دولت جناب آقای رئیسی هم رابطه با همسایگان به عنوان یک اصل اساسی در سیاست خارجی هم در مجلس هم در مراسم تحلیف از سوی ایشان بیان شد و همچنین توسط وزیر محترم امورخارجه به عنوان طرح دولت سیزدهم در حوزه سیاست خارجی گفته شد؛ لذا ما به طور متوازن اما با اولویت بالا با تمامی کشورهای همسایه روابط خودمان را بیش از پیش گسترش خواهیم داد. تلاش می کنیم از ظرفیت های جمهوری اسلامی ایران برای توسعه، صلح و ثبات منطقه‎ای با مشارکت‌های همه همسایگان استفاده شود. روابطمان با ارمنستان هم مانند سایر همسایگان به طور ویژه در دستور کار هست.
سخنگوی وزارت امور خارجه درباره حمله ایران به مقر تروریست ها در اقلیم کردستان گفت: این در پاسخ به تجاوزات مکرری است که از قرارگاه‌های خودخوانده این گروهک‌های تروریستی در داخل مرز عراق علیه جمهوری اسلامی ایران عملیات صورت گرفته و چندین نفر از مرزداران غیور ایرانی را به شهادت رساندند. جمهوری اسلامی ایران تحمل نمی‌کند امنیت مرزهای خودش آن هم توسط گروهک‌های شکست خورده تروریستی در اقلیت مطلق خدشه‌دار شود. در گفت‌وگوهای دوجانبه و گفت‌وگوهای رسمی و نشست‌های غیررسمی بارها این نکته را به دوستان در عراق متذکر شدیم. باید ترتیباتی قائل شوند که خاک عراق مورد سوء استفاده این گروهک‌های تروریستی قرار نگیرد.

خطیب زاده با اشاره به سفر مدیرکل آژانس به تهران و نشست شورای حکام بیان کرد: مراودات ایران و آژانس معمول و فنی است مادامی که جنبه سیاسی و غیر تبعیض آمیز حفظ شود ایران روابط با آژانس را پیگیری کرده و می کند. سفر گروسی به ایران پیش از اجلاس حکام به منظور رابطه فنی ایران و آژانس صورت گرفت. رایزنی های خوبی صورت گرفت. موضوع جدیدی نیست و به دلیل اجلاس احکام در تهران انجام شد. سفر گروسی موفقیت آمیز بود قرار شد در چارچوب فنی این همکاری ها ادامه یابد. آقای اسلامی برای شرکت در کنفرانس عمومی آژٰانس به وین خواهد رفت و توافق شد آقای گروسی سفرهای خود را به صورت منظم‌تری به تهران انجام دهد بدون این‌که آژانس دسترسی به محتویات کارت‌های حافظه داشته باشد کارت‌های حافظه که به دلیل پر شدن حافظه نیاز به جایگزینی دارد، بدون دسترسی به آژانس تعویض خواهند شد. یکسری تعمیرات دوربین‌ها لازم دارند که باید انجام شود. برخی شاید به‌دنبال قطعنامه بودند ولی این چیزی نیست که در چارچوب فنی بین ایران و آژانس انجام شده است. تاریخ قطعی درباره سفر آقای اسلامی به وین ندارم و نمی دانم، کنفرانس چه زمانی است و همواره سازمان عضو بوده و افراد در جلسات شرکت می کنند. کارگروه هسته ای در وین داشتیم که به صورت مستقیم از سازمان انرژی اتمی در این کارگروه مسئولیت داشتند و سطح آن به ترتیبات آتی برمی گردد.

او با اشاره به حضور رییسی در اجلاس شانگهای و عضویت ایران در پیمان شانگهای گفت: آیت الله سید ابراهیم رییسی، رییس جمهوری برای شرکت در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای به تاجیکستان سفر می‌کند. این اولین سفر خارجی آقای رییسی است. احتمال دارد روز برگزاری اجلاس شانگهای درخواست ایران بررسی شود، انشاالله که بررسی شود و به همان نتیجه که می‌خواهیم ختم شود.

خطیب زاده تاکید کرد: ما در خصوص واردات واکسن هیچ خط قرمزی نداشتیم و نداریم و مرجعیت صلاحیت‌دار و یگانه این‌که کدام واکسن وارد شود، وزارت بهداشت بوده است. وزارت خارجه از روز اول تمامی امکان واردات را از هر منبعی در اختیار وزارت بهداشت قرار داده است. وزارت بهداشت در مقاطعی مصحلت ندانسته و تصور این بوده که منابع قابل اعتماد نیستند و شرکت‌های وارداتی دارای ویژگی‌های واردات نبودند. در یکی دو ماه اخیر درخواست‌ها به صورت حداکثری در حال تأیید شدن است و از مسیرهای مختلف باعث تسریع در واردات واکسن شده است. از مسیر کوواکس و همکاری با کشورهایی چون چین واردات در حال انجام است. در خصوص تامین نیازهای مردم مسیر برجامی و غیربرجامی نمی‌شناسیم و هیچ خط قرمزی نداریم. دولتی در جهان است که می‌خواهد خود را به عنوان پلیس دنیا معرفی کند و بدون توجه به قوانین بین‌المللی خودش قاضی و زندانبان می‌شود. به رغم تمامی تحریم‌ها و فشارها وظیفه قطعی و اصلی حاکمیت تامین نیازهای مردم است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال که آیا ایران با طرف های موجود در افغانستان که درگیر هستند در ارتباط است، گفت: ایران با همه طرف ها در افغانستان روابط خود را داشته است با برخی گفتگوهای محدود و با برخی گفتگوهایی گسترده تری داشتیم و دور اول گفتگوهای بین الافغانی در تهران برگزار شد. سعی کردیم همه گروها را مشارکت بدهیم. تاکید کردیم برادر کشی مسیر درستی نیست کسی نمی تواند جنگ و خشونت را به جای گفتگو بنشاند. هیچ دولتی اقلیتی نمی تواند صلح و ثبات و امنیت و مشارکت حداکثری ایجاد کند. تاکید ما بر اراده و خواست و عدم دخالت خارجی است. بارها گفتیم مردم افغانستان حضور خارجی ها را برنمی تابند و تلاش کنند گفتگوهای بین الافغانی را تسهیل کنند. اخیر ا هم ستاد عالی افغانستان در وزارت خارجه ذیل نماینده ویژه شکل گرفته و تلاش کردیم مردم از دسترسی به خدمات کنسولگری های محروم نشوند و کنسولگری ها فعال هستند و آنهایی که نیمه فعال هستند نیز کمک خواهند کرد. تقویت روابط با مردم مظلوم و کمک به مردم غیور و سرافراز افغانستان در دستورکار است.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین درباره دعوت از ایران توسط طالبان برای مراسم آغاز به کار دولت‌شان و احتمال به رسمیت شناختن طالبان عنوان کرد: زود است در این زمینه صحبت کنیم. باید تشکیل دولت آینده افغانستان را ببینیم و بعد در مورد موضوعات دیگر تصمیم می‌گیریم. براساس عملکرد طالبان، در خصوص درخواست و دعوت آنها تصمیم می‌گیریم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با اشاره به سفر نخست وزیر عراق به ایران و مصالحه میان ایرن و عربستان اظهار کرد: ما با عربستان چند دور گفتگو داشتیم و عراق در این زمینه نقش موثر داشته است.

خطیب زاده با اشاره به برگزاری مانور نظامی مشترک میان ترکیه و آذربایجان در دریای خزر تاکید کرد: کنوانسیون وضعیت حقوقی دریای خزر این موضوع را روشن کرده و توافقات ۵ کشور ساحلی و عدم حضور کشورهای غیر ساحلی مشخص است. این موضوع را در دست بررسی داریم.

او درخصوص اظهارات رژیم صهیونیستی درباره فعالیت هسته‌‌ای ایران گفت: رژیم صهیونیستی به عنوان موجودیت نامشروعی که به قرارگاه تروریسم دولتی تبدیل شده است، شرایط خطیری را برای منطقه و جهان رقم زده است. این رژیم قانون گریز بر روی صدها کلاهک هسته ای فعالیت می‌کند و برنامه فعال نظامی هسته ای دارد. به طور ممتد پیوستن به پیمان منع سلاح هسته ای، پادمان و هرگونه رژیم بین‌المللی نظارتی را رد کرده است. متأسفانه استاندارد دوگانه بسیار شرم‎آوری برای غرب وجود دارد که نه تنها فشاری برای خلع سلاح این رژیم انجام نمی‎دهند، بلکه آن را دردانه خود می‌دانند و اجازه می‎دهند نظام حقوق بین‎الملل را نقض کند و تهدید دائم برای منطقه و جهان باشد. طبیعی است جمهوری اسلامی ایران و همه دوستانش خواهان خاورمیانه عاری از سلاح هستند و این طرح بارها پیشنهاد شده و توسط آمریکا به خاطر رژیم صهیونیستی بایکوت شده است.

او درباره بیانیه کمیته چهارجانبه اتحادیه عرب علیه ایران اظهار کرد: القائاتی که توسط برخی از کشورهای خاص اما شناخته‌شده در تدوین این بیانیه‌های نخ‌نما، خسته‌کننده و ملال‌آور انجام می‌شود، با روح تحولات در منطقه، چه به صورت چندجانبه و چه به صورت دوجانبه و همچنین تحولات بین کشورهای منطقه، نه تنها مغایرت دارد بلکه موانع بیشتری برای همگرایی منطقه‌ای ایجاد می‌کند.

خطیب زاده در خصوص اولویت دیپلماسی اقتصادی ایران گفت: بر خلاف رویکرد استثناءگرایانه و رویکرد حذفی و امنیتی، رویکرد دیپلماسی اقتصادی رویکردی است که مبتنی بر همکاری و شمول‎گرایی حداکثری است. این مسیری است که محور توسعه برای منطقه بحران زده ماست. ایران سعی کرده موتور محور توسعه باشد و تلاش خود را کرده است که با کشورهای همسایه روابط خود را جلو ببرد. سیاست متوازن حاکی از این است که سیاست آسیاگرایی و همسایگی را داریم و از موقعیت ژئوپلتیک خود آگاه هستیم فکر می‌کنیم ایران به عنوان کشوری بسیار متمدن، تاریخی و پرتمدن در جایگاهی است که باید روابط بسیار خوبی با همه جهان داشته باشد. جز رژیم اشغالگر قدس روابط متوازن خود را با دنیا و هر طرفی که اصول منطقی را رعایت کند، داریم. اروپا هم جزو شرکای ما بودند و هستند و روابط خود را با این قاره سبز ادامه خواهیم داد و روابط خود را محدود به چند کشور نخواهیم کرد.

منبع برنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.