×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار تصادفی

امروز : سه شنبه, ۱۷ تیر , ۱۳۹۹
عدم تفویض اختیارات وزارتخانه‌ای، توسعه استان‌ها را با تنگنا مواجه کرده است

عصر کرمانشاه :مهندس بازوند استاندار کرمانشاه چهارشنبه ۱۳ شهریورماه در نشست مدیران کل ادارات و معاونین و مشاوران حقوقی ادارات که با حضور دکتر جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهور برگزار شد؛ اظهار داشت:

متاسفانه ساختار اداری کشور گرفتار یک بوروکراسی سخت و دشوار شده که در روند پیشرفت کشور ایجاد مانع کرده است. یکی از عوامل بهبود فضای کسب و کار حذف این بروکراسی های غیر ضروری است.

وی اظهار داشت یکی از راهکارهای توسعه استان ها تفویض اختیارات وزارت خانه ها به مدیران استانی است. ولی متاسفانه بدنه وزارتخانه ها در برابر واگذاری این اختیارات به شدت مقاومت می کنند. اگر هم در جایی اختیارات به استان ها واگذار گردیده، باز منوط به کسب اجازه از وزارت خانه ها شده است. تداوم این وضعیت توسعه استان ها را با تنگنا مواجه کرده است.برخی از مجموعه های مسکن مهر به دلیل عدم اختیارات مدیران استانی، سال هاست بلاتکلیف هستند. اگر این اختیارات تفویض شود مشکلات مردم بسیار سریع تر حل می گردد.

بازوند اشاره کرد که :شعب استانی بانک تا سقف معینی اختیار تصویب پروژه ها را دارند و طرح های بالاتر از این میزان باید به مرکز ارجاع شوند. این وضعیت عملا باعث کند شدن روند سرمایه گذاری در استان ها شده است.

برخی از دستگاه ها ملزم به پذیرش مصوبات ستاد رفع موانع تولید نیستند و در چنین شرایطی امکان حل مشکلات بخش تولید بسیار دشوار است.

بخش خصوصی معمولا در دعاوی حقوقی خیلی راحت بخش دولتی را محکوم می کند. باید بخش حقوقی ادارات به گونه ای تقویت شود که اموال دولت خیلی راحت از دست نرود.

متاسفانه در روند تدوین در برخی آیین نامه ها توجهی به نظرات کارشناسی استان ها نمی شود و اغلب این ها در اجرا مشکلاتی را برای بخش های مختلف ایجاد می کنند.

تعدد قوانین و آیین نامه در کشور خود نوعی سنگ اندازی در مسیر رونق تولید و سرمایه گذاری است و برای کارآفرینان مشکل ساز شده است.

متاسفانه بسیاری از ساخت و سازهای غیرمجاز در حاشیه شهرها و بستر رودخانه ها از طریق قولنامه ها انجام می شود که نظارتی بر آن نمی شود و اغلب در برابر سیل و زلزله آسیب پذیر هستند. باید یک راهکار جدی برای این معضل اندیشیده شود.

قوانین فعلی گمرک متناسب با شرایط تحریم نیستند و این وضعیت تجار ما را با مشکلات جدی مواجه کرده کرده است. ضرورت دارد هرچه زودتر قوانین گمرکی متناسب با شرایط جدید، تغییر کنند.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.